Több száz telefonos ügyintéző - feltehetően jóhiszeműen - is részt vett Budapesten abban a mintegy 7,6 milliárd forintos kárt okozó csalásban, melynek során társaságok külföldieknek adtak el részvényeket - közölte a rendőrség hétfőn, Budapesten.
A cég négy budapesti irodájában 150-200 alkalmazottat foglalkoztattak hivatalosan, akiknek az volt a dolga, hogy a vezetők által adott listák alapján felhívják a "potenciális ügyfeleket". Az ügyintézőket egyelőre tanúként hallgatja ki a rendőrség - mondta sajtótájékoztatóján az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) pénzmosás elleni osztályvezetője.
Molnár Csaba alezredes közölte: csalás és jogosulatlan befektetési tevékenység miatt folytat nyomozást augusztus óta az ORFK. A gyanúsítottak külföldi cégek nevében adtak el részvényeket, a társaságok közül az egyik fiktív volt.
Tájékoztatása szerint a rendőrség csütörtökön egy akció keretében hat helyszínen tartott házkutatásokat, és ezzel egy időben négy személyt fogott el.
"Olyan személyeket fogtunk el, akik a pénzforgalmat bonyolították, akik éppen akkor is pénzt akartak felvenni, aki Magyarországon irányítja az itt bejegyzett társaságokat, illetve annak kiszolgálóit" - mondta.
"Négy gyanúsítottja van eddig az ügynek", két amerikai és egy magyar állampolgár - mondta, hozzátéve: közülük három előzetes letartóztatásban van.
A nyomozás részleteiről elmondta: "Olyan társaságokról szereztünk információt, amelyek Magyarországon folytattak tevékenységet, itt kerültek bejegyzésre" - mondta, hozzátéve: a cégekkel azonos néven külföldön is létrehoztak befektetési társaságokat.
"Ezek a társaságok úgynevezett virtuális irodákkal rendelkeztek, tehát a bejegyzésük hivatalosan megtörtént ugyan, de a bejelentett irodák valójában nem működtek, ott semmilyen tevékenységet nem folytattak" - fogalmazott az alezredes.
Molnár Csaba tájékoztatása szerint a cégek valójában csak Magyarországon dolgoztak: ügyfeleket gyűjtöttek a világ minden pontjáról, Magyarország és a közép-európai régió kivételével.
A társaságok olyan részvények megvásárlására ösztönözték ügyfeleiket, melyeket ígéretük szerint később a tőzsdéken is bevezetnek.
"Ezt az ügyfelek elhitték, ahogy azt a számlaforgalmak is mutatják" - mondta.
Garamvölgyi Lászlónak, az ORFK szóvivőjének vasárnapi közlése szerint a gyanúsítottakkal szemben alapos gyanú merült fel arra, hogy 2001-től folyamatosan, Magyarországról, különböző létező cégek nevében brókerként - tőzsdei alkuszként - kerestek meg angliai, írországi és amerikai - valamint más angol nyelvterületen élő - állampolgárokat befektetési ajánlatokkal, New York-i tőzsdei részvények eladásával.
Molnár Csaba ismertetése szerint az ügyfelek már nem a külföldön bejegyzett cégeknek fizettek, hanem valójában a Magyarországon azonos névvel működő társaságok számlájára.
Az ügyfeleknek "fogalmuk nem volt arról, hogy a pénz Magyarországra érkezik, hiszen amikor az interneten utánanéztek (...) azt látták, hogy a cégnek irodája van Rómában, Zürichben, Párizsban, (...) de arról egy szó említés nem esett sehol, hogy Magyarországon, Budapesten is van irodája ennek a társaságnak"
"Az átutalások megérkeztek Magyarországra, ezt követően a teljes összeg (...) itt forintban felvételre került" - mondta Molnár Csaba.
A rendőrség adatai szerint óriási volt a mozgás a cégeknél, ahol egyébként a munkatársakat teljesen szabályosan be is jelentették.
"A telefonbeszélgetés során (...) az alkalmazottak csak angolul beszélhettek, csak olyan néven mutatkozhattak be, amit a vezetőktől kaptak (...), és közben azt is kellett nekik mondaniuk, hogy ők most éppen Londonban vagy Zürichben vannak".
Ismertetése szerint a csalók még arra is ügyeltek, hogy a külföldi irodákból a vonalakat átirányítsák a magyarországi irodákba. Amikor az ügyfél hajlandóságot mutatott a befektetésekre, a brókerek vették át az ügyet, és ők kötöttek meg szerződést, 1000-től 200 ezer dolláros összegben.
A telefonos ügykezelőket egyelőre tanúként kezeli a rendőrség - mondta Molnár Csaba aki szerint egyelőre nincs adat arra, hogy tudtak volna a csalásról.
Molnár Csaba az MTI kérdésére elmondta: az ügyfelek közül sokan még nem is tudják, hogy becsapták őket, és az is elképzelhető hogy erről csak hónapok múlva értesülnek.
Az alezredes tájékoztatása szerint a felvett készpénz útja ismeretlen, eddig mindössze 130-150 millió forintot sikerült "biztosítási intézkedéssel rendelkezésre tartani".
A bűncselekményeket elkövetők "hamis útlevelek és igazolványok garmadával" rendelkeztek - mondta.
Kitért arra is, adataik szerint az elkövetők közül ugyan korábban néhányan részt vettek hasonló bűncselekményben Thaiföldön, de nem adtak ki ellenük nemzetközi körözést.
Elmondta, a nyomozást saját információik, valamint magyarországi és külföldi felügyeleti jelzések alapján indították. Molnár Csaba banki jelzésekkel kapcsolatban nem kívánt nyilatkozni.
Az alezredes a sértettek számáról nem tudott adatot közölni, de elmondta: eddig egy károsult tett feljelentést az Egyesült Királyságban. (MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.