A vállalkozók mintegy 60 jogcímen kötelezhetők bírság megfizetésére - ismertette Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke. Az MKIK szerint a vállalkozások ilyetén terhelése (bírságok, illetve a kapcsolódó késedelmi pótlékok) évente mintegy 13,5 milliárd forintra becsülhető. Gyakorlatilag nincs olyan vállalkozás, amelyik működése során "valamelyik jogcímbe ne futna bele, megúszná valamilyen bírság nélkül".
A bírságokat ráadásul általában késedelmi pótlékkal is megfejelik. A társasági adó hatálya alá tartozó vállalkozásoknál (2002-ben 60 ezernél) a bírság adónövelő tényező.
A bírságok felhasználása heterogén. Egy része prevencióra törekszik. Ilyen a környezetvédelmi bírság. Másik csoportjuk - ide tartozik a kivetettek többsége - eltűnik a költségvetésben, "bekerül a nagy kalapba, és láthatatlanná válik". Parragh László a legkárosabbnak a felhasználások harmadik változatát nevezte, amikor az adott szervezet használja fel például bér-, ingatlanfejlesztésre, működési költségekre. A kamara elnöke ezt a módszert elítélendőnek tartja, mivel nagyobb bírság kiszabására ösztönöz.
Az MKIK nem a mulasztások, a jogosulatlan vagy káros tevékenység bírságolása ellen kíván fellépni - hangsúlyozta Parragh László. A kamara szerint hiányos és nem egységes a bírságok felhasználásának szabályozása. Általános elvként kellene érvényesíteni, hogy a bírság felhasználását a megelőzés jegyében és minden területen szabályozzák, s a felhasználás jogcímeinek meghatározása ne tartozzék a bírságot kiszabó intézmény jogkörébe. (MK)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.