BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Parlament előtt a sztrádák ügye

A jövő héten kezdi a parlament a "sztrádatörvény" tárgyalását. Ebben 2007-ig rögzítenék a gyorsforgalmi közúthálózatra szánt költségvetési kötelezettségvállalásokat. A célra évente 300 milliárd forint feletti forrást rendelnek.



Ha megvalósul a "gyorsforgalmi közúthálózat fejlesztéséről" szóló törvény, 2007-ben már az ideinél 636 kilométerrel több hazai gyorsforgalmi utat használhatunk. Legalábbis ezt kívánja jogszabályban rögzíteni a kabinet - párhuzamosan a 2004. évi költségvetés parlamenti vitájával. A törvénytervezet ma már a bizottságok előtt lesz, plenáris tárgyalását a jövő héten kezdi a Ház. Az előterjesztés 2005-től fogalmaz meg előírásokat.

A jogszabálytervezet szerint 2007-re sztrádán lehet majd eljutni Nyíregyházára, Debrecenbe, Szegedre, s az M7-esen az országhatárig. Azért tervezett a kormány négy évre előre, hogy a "feladat ne kötődjön a választási ciklusokhoz, hanem azok között keletkeztessen átfedést". Egyébként már az előkészítés szakaszában a gazdasági tárcán belül is - egyes hírek szerint - "szerény jövőt" jósoltak a tervezetnek, hiszen azt főként Medgyessy Péter miniszterelnök pártolta. A társminisztériumok különféle kifogásokat fogalmaztak meg az előterjesztésről. A pénzügyminiszter nem értett egyet azzal, hogy törvényben jelöljék meg: pontosan mennyi pénzre lesz szükség az útépítéshez a következő években.

Az előterjesztés alapján 2005-ben 327 milliárd, 2006-ban 347 milliárd, 2007-ben 415 milliárd forintot kell a központi költségvetésből és uniós forrásokból, valamint magántőkéből erre fordítani. Nem rögzítették, hogy a központi büdzsé az összegek mekkora részét állja. A jövő évi költségvetés összesen 337 milliárd forintot szán útfejlesztésre, ebből 32 milliárdnyi az EU támogatásával megvalósuló útfejlesztés, 88 milliárd forint pedig útfenntartást szolgál. Gyorsforgalmi utak építésére összesen 217 milliárd jut.

Nem ez az első eset, hogy a kormány több évre szóló kötelezettséget vállal. Az Országos Érdekegyeztető Tanács ülésén olyan megállapodást kötött, amely szerint 2005-ben 1200 forinttal kell csökkenteni a ma 3450 forintos tételes egészségügyi hozzájárulást, és 2006-ra teljesen meg kell szüntetni azt. A társasági adó mérséklésére vonatkozóan is létezik - bár ez sem törvényben - kötelezettségvállalás.

Tanulva viszont az idei, az szja-tábláról szóló koalíciós vitából, a kisebbik kormánypárt nem tudta keresztülvinni azt a szándékát, hogy a 2005-ös táblát a 2004. évi adótörvényben rögzítsék.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.