BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rekordérték a Szépművészetiben

Hazai viszonylatban rekordnak számító összértékű kiállítási tárgy lesz látható decembertől a Szépművészeti Múzeumban. A Monet és barátai című rendezvény tárgyaiért az állam 24,5 milliárd forintos garanciát vállal. A rendezvény összköltségvetése 140-150 millió forint.

A Monet és barátai című - 2003. december 1.-2004. március 15. között megrendezendő - kiállítást összköltségvetése az utóbbi évek legdrágább rendezvényei közé emeli. A 140-150 millió forintos büdzsében nemcsak a biztosítási díj összege jelent tetemes tételt, hanem a műtárgyak kölcsönzése, a reprodukciókért fizetendő jogdíj és a különleges szállítás is. A Szépművészeti Múzeumnak nem rendes éves költségvetése terhére kell állnia a kifizetéseket: a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma a múzeum fenntartójaként mintegy 70 millióval járul hozzá a rendezvényhez - tudtuk meg Vígh Annamáriától, a tárca múzeumi főosztályának vezetőjétől.

Emellett sokban segíti a tárlat létrehozását a francia állam is. Egyrészt azzal, hogy információink szerint több tíz millió forintot juttat a múzeumnak (a pontos összeg nem ismeretes, mivel a tárgyalások még folynak). Másrészt pedig azzal is, hogy - mint Vígh Annamária közölte - francia vállalatokat vont be a rendezvény szponzorainak körébe.

A kiállítás ugyanakkor könynyen nyereségessé válhat: a bevételi-kiadási kalkulációk szerint ha 100 ezer látogató vált jegyet - ami egy ilyen rendkívüli rendezvény esetében minimálprogram -, már nullszaldós lesz a kiállítás. Mojzer Miklóstól, a Szépművészeti Múzeum főigazgatójától megtudtuk: négy kategóriában kaphatók majd belépők, az árak 800-tól 2000 forintig szóródnak. A kiállításra 33 európai és amerikai múzeum gyűjteményéből közel 70 festmény és rajz érkezik. Ez kiegészül a Szépművészeti 42 műtárgyával.

Mint ismert, az állam 24,5 milliárd forintos garanciát vállalt a kiállítás tárgyaiért. Ez az öszszeg nem fedi a teljes biztosítási értéket, a múzeum ennél többről köt egy kereskedelmi biztosítóval a tárgyalások lezárása után szerződést - nyilatkozta Mojzer Miklós. A szervezők a magyar Uniqa Biztosító Rt.-vel folytatnak tárgyalásokat - mondta lapunknak Ertl Pál, az rt. igazgatósági tagja. Szerinte az állami kezességvállalás az érték több mint felét fedi le. Megállapodás rögzíti, mely műtárgyakra vonatkozik az állami garancia, és melyekre terjed ki a biztosítási fedezet, így az esetlegesen bekövetkező károk rendezése egyértelmű lehet. Az állami kezességvállalás és a biztosító szolgáltatása "szögtől szögig" szól, azaz a szállításra is kiterjed.

Az eljárást gyorsítandó, az állami kezességvállalás annyiban eltér a korábbi gyakorlattól, hogy nem szerződéses formában, hanem a pénzügyminiszter általi egyoldalú jognyilatkozat alapján történne - mondta érdeklődésünkre Csák Csongor, a PM szóvivője. Ezt a Ptk. idevágó rendelkezései teszik lehetővé - tette hozzá. Az NKÖM a külföldről kölcsönzött műtárgyakban keletkezett esetleges kár megtérítésére kérte és kapta meg a kormány kezességvállalását. Ez belefér a 2003. évi kezességvállalási keretbe. Főként, mert az ilyen típusú garanciavállalásoknál alacsony a beváltás valószínűsége.

Az állam hasonló szerepvállalására nagyon indokolt esetben került eddig sor, kizárólag akkor, amikor egy kiállítás Magyarország kiemelkedő kulturális eseményének számított, továbbá az igen magas érték miatt a biztosítási díj szinte kifizethetetlen lett volna. Hazánkban az átlagos nagyságrend kiállításonként százmillió forint körül mozog. Ennél kisebb számban rendeznek több száz millió forint értékű művészeti kiállítást, míg a milliárdos nagyságrendűek számát egy kézen meg lehet számolni.

A mostani, 24,5 milliárdos vállalás kimagasló a művészeti jellegű garanciavállalások között, de nem példa nélküli. Még 2000-ben, a "Közép-Európa Szent István korában" című kiállításra vállalt 256 millió német márka összegben garanciát az állam.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.