BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Spanyolok az eurózona élén

Közel kétszeres ütemben növekedett Spanyolország gazdasága 2003 harmadik negyedében, az eurózóna 12 tagállamának átlagához viszonyítva. Az eredmény a növekvő foglalkoztatottság és a rekord mélységbe süllyedt kamatok által gerjesztett belső fogyasztásnak és az építőipari fellendülésnek köszönhető.

A gazdasági növekedés tizedik évében a nemzeti össztermék 2,4 százalékkal bővült a megelőző év azonos időszakához képest. A munkanélküliség csökken: 1996 óta a felére, 11,17 százalékra esett vissza. Az eurózóna új munkahelyeinek felét 2002-ben Spanyolország teremtette. "A belső fogyasztás mutatói folyamatosan jók, a vásárlóerő növekszik, a bérek gyorsabban emelkednek, mint az infláció, a kamatok még mindig alacsonyak" - közölte Alejandro Inurrieta, az Intermoney SA elemzője. A rekord alacsony kamatláb ösztönzi az ingatlanpiacot. A spanyol jelzálog kamatok 15 százalékkal 3,5 százalékra estek.

A spanyolok a költségvetési hiány lefaragásában is a legjobbak között vannak, a deficit a nemzeti össztermék mindössze 0,5 százaléka. Az alacsony deficit a kormányt arra sarkallja, hogy befektetéseivel további lökést adjon a gazdaságnak, s ösztönözze a munkahelyteremtést. Ennek keretében fejleszti a kormány az infrastruktúrát, idén több mint 8 százalékkal többet költenek új utak és gyorsvasútak építésére, melyet jövőre további 6,4 százalékkal emelnek majd.

Az előrejelzések szerint a spanyol gazdaság szárnyalása 2004-ben is folytatódik, az idei 2,3 százalék után jövőre 2,9 százalékot prognosztizálnak az eurózóna 1,8 százalékos teljesítményével szemben. (Bloomberg)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.