Hajdú-Biharban 100 diplomás munkanélküli előbb uniós pályázatíró képzést, majd 30 hónapos időtartamra uniós pályázatírói állást kap az önkormányzatoknál, civil szervezeteknél és a versenyszférában - mondta lapunknak Juhászné Lévai Katalin megyei közgyűlési elnök.
Elsősorban jogászoknak és közgazdászoknak van esélyük a programban való részvételre, amit természetesen meg kell pályázniuk. A pályázatot a napokban írjuk ki - tájékoztatott Rezsőfi István, a megyei Munkaügyi Központ igazgatója -, s az ötletet az adta, hogy két év alatt a megyében 13-ról 19 százalékra nőtt a munkanélküli pályakezdő diplomások aránya.
Maga a program négyoldalú finanszírozással valósul meg: a munkaerő-piaci alap 117 millió forinttal támogatja (már csak az illetékes miniszter, Burány Sándor aláírása hiányzik a határozatról), ehhez a Hajdú-Bihar Megyei Munkaügyi Központ 87 millió forinttal, a megyei közgyűlés és a megyei területfejlesztési tanács együtt 50 millióval járul hozzá. A képzés 120-150 órát vesz igénybe, a sikeres pályázóknak utána garantálják, hogy 2004. április 1-jétől 30 hónapon át foglalkoztatják őket, az első félidőben támogatással, a második félidőben pedig a munkaadók finanszírozásával.
Nagy reményeket fűzünk ehhez a programhoz - mondta a megyei közgyűlés elnöke. Abban bíznak, hogy a pályázatírók közreműködésével számottevően növelni tudják Hajdú-Bihar versenyképességét a hazai és európai uniós pályázatok elnyerésében. Az Európa pályázat-előkészítő alap (pea) fő tanulsága a megye számára ugyanis az volt, hogy ezen a területen elkél a szakmai támogatás, hiszen több település pályázatát például formai okokból nyilvánították érvénytelennek. Ráadásul "Hajdú-Bihar 82 települése közül 52 minősül hátrányos helyzetűnek" - tette hozzá Juhászné Lévai Katalin -, "s nincs pénzük arra, hogy megfizessék a drága tanácsadó cégek pályázatíróit".
Hasonló programra másutt is akad példa az országban. Úttörőnek e téren a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyeiek számítanak, ahol éppen most vizsgáznak az "első fecskék". Kérdésünkre, hogy elégedettek-e az eredménynyel, Tisza András, a megyei területfejlesztési ügynökség igazgatója bevallotta: több jó közgazdászt és műszaki szakembert szerettek volna látni a 100 fős csoportban, ám "a felsőoktatás csődje, hogy jogászokkal és tanárokkal árasztják el a piacot".
A szabolcsi mintaprogram keretében területfejlesztési és pályázatkészítési modult is beiktattak, ennek, és majd a sikeres vizsgázókra váró négyéves szakmai gyakorlatnak köszönhetően alighanem piac- és versenyképes munkaerő válik belőlük egy olyan megyében, ahol a munkanélküliség ma is 20 százalék körül van, és minden jó állásra többszörös a túljelentkezés.
Az európai uniós támogatások elnyerése szempontjából különösen fontos, hogy megfelelő pályázatíró kapacitás álljon rendelkezésre Magyarországon - reagált a kezdeményezésekre Rózsa Judit, a Nemzeti fejlesztési terv humánerőforrás-fejlesztési operatív program (hefop) irányító hatóság főigazgatója. A hefop keretében a jövő év elején meghirdetendő pályázati lehetőségek jó kihasználására annak a térségnek van esélye, ahol az önkormányzatok, intézmények és civil szervezetek elegendő jó minőségű projektet tudnak előkészíteni. A pályázatok támogatására létrehozandó hálózat hatékonyan tudja támogatni ezt a tevékenységet. A hefop keretében Magyarország 2004 és 2008 között 750 millió euró támogatást használhat fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.