BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

BSE-kór: csapás és lehetőség

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság



Több mint húsz ország - köztük a három legnagyobb importőrnek számító Japán, Mexikó és Dél-Korea is - megtiltotta az amerikai marhahús behozatalát, miután kétségtelenné vált, hogy valóban kergemarhakórban (BSE) szenvedett egy Washington államban december 9-én leölt szarvasmarha. Az importtilalom köre és időtartama országonként eltérő, ám a Bloomberg által idézett szakértők azzal számolnak, hogy egy féléves bojkott 2-3 milliárd dollárnyi veszteséget okozhat az amerikai szarvasmarha-ágazatnak. Az Egyesült Államok a világ első számú marhahúsexportőre, ráadásul a hazai fogyasztást is visszavetheti a járványtól való félelem. A gyorsétteremláncok részvényeinek árfolyama máris zuhanni kezdett.

Egyesek abban bíznak, hogy az amerikai hatóságok által folytatott vizsgálatok, az esetleg fertőzött szállítmányok felkutatása révén néhány héten belül megnyugodhatnak a kedélyek. A hatóságok 4,5 tonna húst azonnal kivontak a forgalomból, a szupermarketek több szövetségi államban is kiürítették a marhahúspolcokat. Az agrártárca ígéretet tett a beteg állattal egy csordába tartozott példányok felkutatására. A tisztánlátást azonban nehezíti, hogy az Egyesült Államokban nem létezik olyan nyilvántartás, amelynek segítségével országosan nyomon követhetnék a tenyészállatokat. Warren Truss ausztrál mezőgazdasági miniszter eközben hatalmas lehetőségnek nevezte országa tenyésztői számára az Egyesült Államokban észlelt BSE-megbetegedést.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.