BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elhúzódik az uniós cukorcsata

A jövő évi ír elnökségre marad a közös agrárpolitika cukorszektorának régóta halogatott reformja, miután a tagországok különbizottsága sem tudott megegyezni, hogy milyen csomagot tegyenek jövő héten a miniszterek asztalára.

Összesen öt termékcsoport volt asztalon a brüsszeli ülésen, amelyen a jövő heti agrártanácsülés előkészítése volt a tét. A cukor, a dohány, az olívaolaj, a gyapot és komló közül végül egyiknél sem dőlt el, hogy az idei utolsó miniszteri találkozón bármelyik kapcsán tényleg döntésre vihetik-e a dolgot (bennfentesek szerint ez igazából talán csak a komlónál valószínűsíthető). A cukor esetében viszont még a jövő évi ír elnökség alatt is folytatni kell a munkát.

A közös agrárpolitika szerves részét alkotó cukorszektorban a változtatást sürgeti, hogy a belpiacon alapvetően a túltermelés a jellemző, a világpiac pedig lát-hatóan nem hajlandó tovább to-lerálni a magas EU-exporttá-mogatást. Brazília keresetet is

benyújtott a Világkereskedelmi Szervezethez (WTO) a szerinte piaci viszonyokat torzító uniós "cukorpolitika" ellen - és szakértők szerint jó eséllyel elmarasztó ítélettel végződhet az eljárás. Az Európai Bizottság három opciót vázolt fel: a két végletet a teljes liberalizáció, illetve a mai helyzet változatlanul hagyása jelenthetné, míg a köztes megoldás szerint fokozatosan csökkentenék az ártámogatást.

A vitában szót kért a Vajda László FVM-főcsoportfőnök vezette magyar delegáció is, és egyértelműen e köztes megoldás mellett tette le a voksot, elismerve, hogy a cukorreform aligha megkerülhető, hangsúlyozva viszont, hogy ha csökkentik az árakat, akkor valamennyi EU-termelő azonos kompenzációt kell hogy kapjon. A csatlakozási szerződés értelmében ugyanis minden rezsimnél, ami a taggá válás - tehát 2004. május 1. - után lép hatályba, az új tagok is automatikusan a korábbi EU-tagországokéval azonos feltételekben kell hogy részesüljenek.

Magyarország relatíve kedvező helyzetből ülhetett ezúttal asztalhoz. A magyar cukorárak a közösségi szint alatt vannak, miközben a csatlakozási szerződésben kitárgyalt magyar cukorkvóta jelenleg meghaladja a tényleges termelési szintet. Magyarország eredetileg 480 ezer tonnás kvótát kért, végül 401,7 ezer tonnát kapott. A magyar termelők jelenleg mintegy 60 ezer hektárra kötöttek szerződést, ami időjárási viszonyoktól függően "jó évben" 360-380 ezer, "rossz évben" 250-260 ezer tonna cukorrépa termesztésére lehet elegendő.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.