Az unió tagállamaiban az elmúlt évtized során folyamatosan javult az energiafelhasználás hatékonysága, ugyanakkor az összes energiafogyasztás - a gazdasági növekedésnek köszönhetően - bővült. Az Európai Bizottság által készített elemzés szerint a GDP egy egységére jutó energiafogyasztás 1993 és 2002 között nagyjából 12 százalékkal csökkent a tizenötökben. Majdnem minden esztendőben megfigyelhető volt bizonyos mértékű csökkenés, kivételt csak 1996 és 2001 jelentett, amikor a szokatlanul hideg időjárás miatt nem javult az energiahatékonyság.
Az összesített fogyasztás 9,4 százalékkal emelkedett az eltelt évtized alatt; a növekedés üteme azonban lassul, sőt 2001 és 2002 között 1,4 százalékos fogyasztáscsökkenést mértek az unióban, így tavaly 1392,6 millió tonna olajnak megfelelő energiát használtak fel a tizenötök. A vezető nyugat-európai gazdaságok közül Nagy-Britanniában, Olasz- és Németországban az átlagnál is nagyobb mértékben (3,6, 2,1, illetve 1,7 százalékkal) mérséklődött az energiafelhasználás, ugyanakkor Spanyolországban az általános trenddel szemben 4,6 százalékos emelkedést regisztráltak. Az energiahordozók közül továbbra is a kőolaj áll az első helyen (a teljes energiafogyasztás 41,5 százalékával), de a földgáz és az atomenergia részesedése kismértékben nőtt.
Brüsszel aggodalmának ad hangot azzal kapcsolatban, hogy a tizenötök egyre nagyobb mértékben rá vannak utalva külső energiaforrásokra. Az energiafüggőség mutatója (tehát a bruttó fogyasztás arányában kifejezett nettó behozatal) 1993-2002 között 52,3-ről 52,9 százalékra nőtt. A tagországok közül csupán Nagy-Britannia és Dánia számít nettó energiaexportőrnek, a többiek behozatalának értéke kisebb-nagyobb mértékben meghaladja a kivitelét. Az energiafüggés mértéke hat országban - Belgium, Spanyol-, Ír-, Olaszország, Luxemburg és Portugália - a nyolcvan százalékot is meghaladja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.