BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vigyázat: tiltott, veszélyes hatóanyagokat találtak több termékben – étrend-kiegészítő vagy potencianövelő?

Veszélyes, tiltott gyógyszerhatóanyagokat tartalmazó potencianövelőket vont ki a forgalomból a fogyasztóvédelmi hatóság. Az étrend-kiegészítőként hirdetett szerek több esetben olyan hatóanyagokat tartalmaztak, amelyek kizárólag orvosi felügyelettel alkalmazhatók, így fogyasztásuk súlyos egészségügyi kockázatot jelent.

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) az elmúlt hónap hatósági ellenőrzései során több olyan potencianövelő készítményt azonosított, amelyeket étrend-kiegészítőként, élelmiszerként vagy természetes vágyfokozóként forgalmaztak, ugyanakkor azok engedély nélküli gyógyszerhatóanyagokat tartalmaztak, például sildenafilt, tadalafilt és vardenafilt – tájékoztatott a hatóság szerdán.

étrendkiegészítő Composition,Of,Two,Towel,Swans,,Flowers,And,Ice,Bucket,With
Tiltott hatóanyagokat találtak potencianövelő étrend-kiegészítőkben, súlyos egészségügyi kockázat jelentenek / Fotó: Shutterstock

Ezek a hatóanyagok kizárólag orvosi rendelvényre, ellenőrzött körülmények között előállított gyógyszerekben alkalmazhatók. Használatuk nem megfelelő körülmények között komoly egészségügyi kockázatot jelent, ezért tilos azok jelenléte az élelmiszerekben, étrend-kiegészítőkben.

A hatóság az ellenőrzéskor azt is megállapította, hogy a tiltott hatóanyagok nem szerepeltek a termékek címkéin, mely a fogyasztók megtévesztésének minősül.

A szakértők a vizsgálat során az alábbi termékekben mutattak ki tiltott gyógyszerhatóanyagokat: 

  • Black Rock Gold, 
  • Dragon Power Green, 
  • El Diablo, 
  • Szuperhős Blue, valamint 
  • Virility Max Plus nevű étrendkiegészítők. 

Ezeket a készítményeket a gyártók természetes növényi kivonatként, gyógynövényes étrend-kiegészítőként hirdették, azonban a laboratóriumi vizsgálatok bizonyították, hogy gyógyszerhatással rendelkező vegyületeket tartalmaznak.

Súlyos mellékhatást okozhatnak a fenti potencianövelő étrend-kiegészítők

A szóban forgó hatóanyagok – sildenafil, tadalafil és vardenafil – az úgynevezett foszfodiészteráz-5 (PDE-5) gátlók csoportjába tartoznak, melyeknek használata csak szigorú orvosi felügyelet mellett biztonságos. E vegyületek a szív- és érrendszerre hatnak, és különösen veszélyesek lehetnek más gyógyszerekkel – például nitrát tartalmú készítményekkel – történő együttes alkalmazás esetén.

A mellékhatások között szerepelhet fejfájás, szédülés, látászavar, vérnyomásesés, súlyos esetekben pedig akár szívinfarktus is.

Mindez különösen veszélyes, ha a felhasználó nem is tud arról, hogy tiltott gyógyszerhatóanyagot tartalmazó készítményt fogyasztott.

Fontos tudni, hogy a PDE-5 gátlók nem fordulnak elő természetes formában növényi alapanyagokban, ezért ha egy étrend-kiegészítő erős, gyógyszerre emlékeztető hatást fejt ki, miközben természetes eredetűként hirdetik, alapos a gyanú, hogy illegálisan gyógyszerhatóanyagot tartalmaz. Az ismeretlen összetétel, a nem ellenőrzött gyártási körülmények, illetve a nem megfelelő adagolás jelentősen növeli a túladagolás, az allergiás reakciók, valamint a szív- és érrendszeri szövődmények kockázatát.

A hatóság felhívja a fogyasztók figyelmét, hogy kizárólag megbízható, engedélyezett forrásból származó étrend-kiegészítőket vásároljanak, kerüljék azokat a termékeket, amelyek irreálisan gyors vagy erőteljes hatást ígérnek, és különösen legyenek óvatosak azokkal a készítményekkel, amelyek természetes növényi összetételre hivatkoznak, de gyógyszerre jellemző hatást fejtenek ki. 

Minden esetben érdemes ellenőrizni, hogy a kiválasztott termék szerepel-e a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) által közzétett, bejelentett étrend-kiegészítőket tartalmazó adatbázisban, illetve hogy nem szerepel-e a forgalomba hozataltól eltiltott termékek listáján. 

Az ellenőrzéshez az NNGYK honlapján találhatók naprakész információk.

Amennyiben valaki a fenti vagy más hasonló termék fogyasztása után mellékhatásokat tapasztal – például fejfájást, szédülést, vérnyomás-ingadozást, szívpanaszokat –, haladéktalanul forduljon orvoshoz, és jelezze az esetet a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ vagy a területileg illetékes vármegyei kormányhivatal élelmiszerlánc-felügyeleti vagy népegészségügyi szervei felé. A hatóság egyúttal arra kéri a fogyasztókat, hogy amennyiben a felsorolt vagy hasonló készítményeket megvásárolták, azokat ne fogyasszák el, és lehetőség szerint vigyék vissza a vásárlás helyére.

Végezetül felhívják a forgalmazók figyelmét, hogy a gyógyszerhatóanyagot jogsértően tartalmazó termékek forgalmazása nemcsak élelmiszer-biztonsági szabálysértésnek, hanem hamisításnak és bűncselekménynek minősül, amely szigorú jogi következményeket von maga után.

Döntött a bíróság: gyökeresen átalakul az étrend-kiegészítők reklámozása

Az Európai Unió bírósága szerint uniós engedély nélkül tilos egészségre utaló állításokat használni növényi eredetű étrend-kiegészítők hirdetéseiben. A reklámok ilyen jellegű szigorítására régóta igény mutatkozott.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.