2025 első hat hónapja kifejezetten intenzív időszakot hozott a globális részvénypiacokon: a befektetőknek narratívaváltásokkal, politikai feszültségekkel és fokozott devizakockázatokkal kellett szembenézniük.
Míg tavaly őszig szinte csak az amerikai befektetések számítottak a részvény- és a devizapiacokon is, 2024 telére ritkán látott európai részvénypiaci érdeklődés és tőkebeáramlás érkezett. Az Egyesült Államokban a republikánus adminisztráció színre lépését eleinte jól fogadta a piac, de áprilisban a Covid óta nem látott mértékű rövid esés következett. Majd egy újabb gyors fordulat, és a részvénypiac a fél év végén új csúcson zárt.
A Goldman Sachs szerint „a magas gazdaságpolitikai bizonytalanságot követően rendszerint jó lehetőségek nyílnak a részvénypiaci hozamok kihasználására” (FICC and Equities, 2025. július 4.). A visszapillantó tükör mindig tisztább, de a hullámzó hangulatban nem volt könnyű jó irányba állni.
A „vedd meg az esést” stratégia az amerikai piacon ismételten eredményesnek bizonyult. Különösen igaz volt ez az áprilisi korrekció után, amikor a technológiai részvények, élükön a Magnificent Seven vállalatokkal (Meta, Microsoft, Nvidia stb.), újra emelkedni kezdtek. De ebben a szektorban is látszott, hogy az évek múltával egyre kevesebb részvény kiemelkedő ralija adja a nagy indexek emelkedésének erejét.
Mégsem állíthatjuk, hogy „Nyugaton a helyzet változatlan”. A felszín alatt strukturális változások zajlanak. Korábban a kereskedők által hanyagolt szektorok kerültek előtérbe. A geopolitikai feszültségek globálisan a sokszorosukra nőttek, így a védelmi részvények ralija most megállíthatatlannak tűnik. A mesterséges intelligenciának tárhelyre, adatközpontokra, energiára és vízre van szüksége. Az áram iránti kereslet folyamatosan nő a világgazdaságban. Az energiaszektorból azok a vállalatok, amelyek részt vesznek transzmissziós, elosztási vagy rendszer-stabilizáló technológiákban, hosszú távú keresletre számíthatnak.
A piacon elterjedt szleng a politikai irányváltásokat négy betűbe sűrítette bele: TACO, azaz „Trump Always Chickens Out”. A korábbi FOMO („fear of missing out”) után a befektetők most így egyszerűsítenek. Valahányszor Donald Trump piaci ellenállásba ütközik –legyen az hirtelen részvénypiaci zuhanás vagy az amerikai költségvetés és államadósság szempontjából különösen fájdalmas kötvénypiaci hozamemelkedés –, a republikánus adminisztráció visszavonulót fúj.
Adjuk hozzá ehhez a leegyszerűsítéshez az amerikai kamatcsökkentési várakozásokat és az extrém gyorsan „lezavart” iráni–izraeli háborút, és
már meg is győztük az amerikai kisbefektetőt, hogy minden a legnagyobb rendben van,
és a dollár gyengülése vagy egy részvénypiaci krach nem fenyegeti a nyugdíját.
Az európai részvénypiacok hullámzó, de összességében erős teljesítményt nyújtottak. Különösen a német DAX és a francia CAC 40 volt a tőkebeáramlás haszonélvezője. Pedig a gyengülő kínai kereslet visszavetette az exportvezérelt vállalatokat, és az eurózóna gazdasága stagnálásközeli állapotban van. Ezért az EKB még tavaly elindította a kamatcsökkentési ciklust, és érkezik a német költségvetési stimulus is. De a fellendülés a reálgazdaságban még alig látszik. A „re-arming Europe” a védelmi kiadások évtizedek óta nem látott növekedéséhez vezet. A gáz- és olaj- és más infrastruktúrába is áramlik az állami pénz. Ezek a szektorok is fokozott figyelmet élveznek.
Több hullámban találtak rá eleinte globális intézményi, majd a kisbefektetők is az európai piacokra. Ezzel megtámasztották a kelet-európai devizákat, így a forintot is. A közép- és kelet-európai részvénypiacokra, így például a WIG20 és BUX index tagjaira is pozitív hatással volt a tőkebeáramlás. Lengyel WIG 28 százalékos emelkedésével az egyik legjobban teljesítő feltörekvő piac lett.
A forintban gondolkodó befektetők számára 2025 legmeghatározóbb kockázata (és egyben lehetősége) egyértelműen a devizahatás volt. A dollár az első negyedévben – mint arra korábban rávilágítottuk – hirtelen erősödött, majd egy gyors fordulattal gyengülni kezdett. Ez azt jelenti, hogy az elképzelt befektető, aki euróban vásárolt az év elején, majd dollárra váltott,
akár 10 százalék feletti árfolyamveszteséget is elszenvedhetett.
Ilyen kockázat mellett a devizadiverzifikáció és a megfontolt döntéshozás kerül előtérbe. A devizahatás idén fontosabb tényező, mint maga a szektor, régió vagy akár egyedi részvényválasztás. Most épp arra számít a piac, hogy a forint erős maradhat az MNB óvatos monetáris politikája mellett, de a kockázatok fokozottak.
Az amerikai piac tőkebeáramlásoktól fűtött ralija továbbra is fennmaradhat, de a növekedési ütem mérséklődhet. Különösen akkor, ha az amerikai kamatcsökkentések lassabban vagy alacsonyabb ütemben történnek, mint amit a piac áraz. Ugyanakkor azt is már megszoktuk, hogy egy-egy részvénypiaci csúcsot a republikánus adminisztráció arra használja fel, hogy a rossz híreket elfogadtassa a piaccal. Érdemes lehet ezért a középtávú befektetőknek is az év során profitot realizálni és óvatosan eljárni a szektorok kiválasztásában.
Úgy látjuk, hogy a részvénypiaci teljesítmény az Egyesült Államokban politikai eszközzé vált.
megnövelte a kockázatot a kötvénypiacokon is. De a félidős választás közeledtével talán újabb politikai támogatást kaphatnak ezek a részpiacok. A dollárt nem érdemes automatikusan kerülni, de a forintban gondolkodóknak megérheti legalább részben fedezni ezt a devizakitettséget.
Az amerikai elektromoshálózat-fejlesztések, a mesterséges intelligencia és a félvezetők továbbra is uralják a befektetői gondolkodást. Az emelkedés ezekben a húzóágazatokban azonban már nem egyenletes. A „buy the dip” stratégia működött az USA-ban, de csak annak, aki időzítve és devizában is jól döntött. A hosszú távú befektetők – akik elég távolról nézik a folyamatokat – ismét nyugodtan dőltek hátra:
az S&P 500 7 százalékos féléves teljesítménye elfedi azt a sok stresszt, amelyet a rövid távon kereskedők éltek át.
Az előttünk álló időszak éppoly mozgalmas lesz, mint az elmúlt hat hónap volt. Célzott portfólióval, devizafedezéssel jó kilátás nyílik stabil reálhozamokra.
A jelen írásban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak! A jelen írásban foglaltak célja kizárólag tájékoztató jellegű információk közlése a befektetőkkel, és azt a PFN Prestige Financial Zrt. az Erste Befektetési Zrt. közvetítőjeként készítette.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.