Európa elkötelezett a célorientált együttműködés mellett Kínával – jelentette ki az Európai Bizottság elnöke. Ursula von der Leyen kiemelte, hogy a legmeghatározóbb és legfontosabb viszonyrendszer a Kínával fenntartott jó kapcsolat. Ugyanakkor Európa komoly stratégiai és rendszerszintű kockázatokkal néz szembe.
Ezek elsősorban
Kína sajátos gazdasági modelljéből fakadnak, amely lehetővé teszi az unióban érvényben lévő szabályokon kívüli eszközök alkalmazását, így például az államilag támogatott túltermelést. Ez súlyosan torzítja a nemzetközi versenyt is
– mutatott rá. Az elmúlt fél évszázadban Kína gazdasága több mint tízszeresére nőtt, az ország az egyik legmeghatározóbb gazdasági hatalom.
Kiemelte, hogy Kína rekordméretű, több mint 300 milliárd eurós kereskedelmi többletet halmozott fel az EU-val szemben, miközben az európai vállalatok számára egyre nehezebb a kínai piacon érvényesülni, ezért az EU már lépéseket tett például az orvosi eszközök piacán, és további előrelépést vár a piacra jutási exportakadályok és a kínai túlkapacitás kezelésében.
Kína egyre meghatározóbb szerepet játszik a globális információs és kibertérben, ami komoly biztonsági kihívást jelent Európa számára. Az EU elutasít minden befolyásolási kísérletet és kibertámadást, és már konkrét lépéseket tett a gazdasági és ipari kockázatok csökkentésére, valamint a kínai függőségek enyhítésére.
Ugyanakkor Kínával a jövőbeli együttműködés alapja a kiszámíthatóság és a megbízhatóság kell, hogy legyen. A partnerség folytatásához valódi kiegyensúlyozásra van szükség és a kínai piacokhoz való méltányos hozzáférésre az európai vállalatok számára. A második kiemelt prioritásként a kockázatok csökkentését nevezte meg, mivel
Kína olcsó, államilag támogatott technológiai termékekkel szorította ki a nyugati iparágakat, például a napelemgyártást és az ásványfeldolgozást. Az EU ezért alternatív beszállítói hálózatokat épít ki nemzetközi partnereivel.
Von der Leyen szerint az EU nem törekszik stratégiai leválásra Kínáról, ezért folyamatos párbeszédet folytat Pekinggel az exportkorlátozások enyhítése érdekében. Ugyanakkor hangsúlyozta: Európa továbbra is csökkenti a kockázatokat, mert a függőségek sebezhetőséget jelentenek.
Arra is kitért, hogy az EU és Kína közötti kapcsolatok jövőjét nagyban meghatározza, hogyan viszonyul Peking Oroszország Ukrajna elleni háborújához. Az elnök hangsúlyozta: Kína támogatása Oroszország erősítése révén fokozza Európa biztonsági kockázatait, és ha Kína valóban a szabályokon alapuló világrendet támogatja, akkor egyértelműen el kell ítélnie Moszkva agresszióját és tiszteletben kell tartania a nemzetközi normákat.
Hangsúlyozta továbbá, hogy bár Kína a világ legnagyobb szennyező gázkibocsátója, kulcsszereplő a tiszta technológiákban is, így egyszerre versenytárs és elengedhetetlen partner a globális klímavédelemben. Az EU célja, hogy a két fél együttműködjön a klímaváltozás, a szennyezés és a biodiverzitás csökkenése elleni fellépésben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.