BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Vámmegállapodásokra vár a részvénypiac, történelmi csúcson a réz ára

Az amerikai elnök 50 százalékos vámot vetne ki a kulcsfontosságú alapanyagnak számító réz importjára, történelmi csúcsra hajtva fel ezzel a fém határidős árát. A részvénypiac továbbra is vámmegállapodásokra vár, az elnök ezzel kapcsolatos bejelentései már kevésbé kavarnak viharokat.

A dollár szerdán közel kétéves csúcsot ért el a főbb devizákkal szemben, miközben a réz ára minden idők legmagasabb szintjét érte el az éjszaka folyamán, miután Donald Trump amerikai elnök kiszélesítette a globális kereskedelmi háborút azzal, hogy 50 százalékos vámtarifával fenyegette meg a fém importját. Trump emellett azt is közölte, hogy hamarosan vámokat vezetnek be a félvezetőkre és a gyógyszeripari termékekre is, ami kedden nyomást gyakorolt a Wall Street-re, és a részvénypiac szerdai határidős árfolyamai további gyengülést jeleztek előre.

részvénypiac
Továbbra is vámmegállapodásokra vár a részvénypiac / Fotó: AFP

A részvénypiac vegyesen teljesített az ázsiai–csendes-óceáni térségben az éjszakai kereskedelem folyamán, a befektetők próbálták értelmezni Trump legutóbbi, változó irányú vámháborús bejelentéseit. Japán és Dél-Korea azok közé a főbb amerikai kereskedelmi partnerek közé tartozik a régióban, amelyeknek augusztus 1-ig kell megállapodniuk egy kereskedelmi egyezményről, különben új vámtarifákkal kell szembenézniük – bár Trump ellentmondásos jelzéseket küldött arról, mennyire rugalmas ez a határidő.

A részvénypiac kiismerni véli Trumpot

Hétfőn az amerikai elnök közölte, hogy a dátum „szilárd, de nem 100 százalékban az”, megerősítve ezzel egyes piaci szereplők véleményét, miszerint a határidők valójában csak tárgyalási taktikaként szolgálnak, amelyektől az elnök végül visszaléphet. Kedden viszont Trump keményebb hangot ütött meg, kijelentve: „Nem lesznek halasztások.”

  • A japán Nikkei 0,2 százalékkal esett, elveszítette piacnyitás utáni  nyereségeit. 
  • Az ausztrál részvényindex 0,4 százalékkal morzsolódott le, 
  • a hongkongi Hang Seng 0,9 százalékkal gyengült. 
  • Ezzel szemben a kínai szárazföldi blue chipek mutatója, a CSI300 0,2 százalékkal emelkedett, 
  • a Dél-koreai KOSPI 0,5 százalékkal nőtt. 
  • Az amerikai S&P 500 határidős indexe 0,1 százalékkal gyengyült az ázsiai kereskedelembenen, miután kedden az azonnali piacon hasonló mértékben csökkent - héten eddig 0,8 százalékkal gyengült. 

A főbb amerikai kereskedelmi partnerekkel szembeni új vámok augusztus 1-re halasztása egyszerre tolta el a döntést és erősítette meg azt a nézetet, hogy a magasabb vámok valójában csak tárgyalási eszközök

 – idézi a Reuters Kyle Rodda, a Capital.com vezető pénzügyi elemzőjét. „Ennek következtében a piacok bizonytalanságban maradtak, és egy erősebb katalizátorra várnak a következő lépéshez” - teszi hozzá a közgazdász.

Trump kedden azt mondta, hogy jól haladnak a tárgyalások az Európai Unióval és Kínával, de hozzátette, hogy napokon belül vámokról szóló levelet küldhet az EU-nak. Az április 2-i „Felszabadítás Napja” elnevezésű kölcsönös vámemelési bejelentés óta csak két megállapodás született – Nagy-Britanniával és Vietnámmal. Júniusban Washington és Kína vámszabályozási keretről állapodtak meg.

Rekorodon a réz, nagy kérdés, hogy mi lesz a gyógyszerárakkal

Az amerikai határidős piacokon a réz ára több, mint 10 százalékkal rekordmagasságba emelkedett, miután Trump újabb vámokat helyezett kilátásba a fémre, amely kulcsfontosságú az elektromos járművek, a katonai eszközök, az energiahálózat és számos fogyasztási cikk szempontjából.  Ezzel szemben a londoni és sanghaji kereskedelemben csökkentek a rézárak, ugyanis a kereskedőknek valószínűleg nem lesz elegendő idejük az amerikai szállításokra Trump hirtelen bejelentését követően. 

Trump emellett 200 százalékos vámot is kilátásba helyezett a gyógyszerimportra, bár szerinte ennek bevezetését körülbelül egy évvel el lehet halasztani.

  •  Az amerikai dollár szerdán folytatta az erősödést, 147,02 jenre emelkedve – ez a legmagasabb szint június 20. óta. 
  • A dollárindex – amely a dollárt a jen és öt másik fő deviza ellen méri – 97,573-ra kúszott fel, miután kedden elérte június 25. óta a legmagasabb szintet, 97,837-et. 
  • Az euró stabil maradt 1,1720 dolláron, 
  • az angol font 1,3585 dolláron stagnált. 
  • Az arany unciánként 3 301 dollárnál talált támaszt, miután kedden több mint egy százalékkal csökkent. 
  • Az olajárak visszahúzódtak a keddi kéthetes csúcsokról. A Brent típusú nyersolaj 20 centtel 69,95 dollárra csökkent hordónként, míg az amerikai WTI ára 21 centtel 68,12 dollárra esett.


 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.