BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kifinomult sírrablók és műkincskereskedők

Egyre növekszik az ázsiai műkincsek illegális kereskedelme, a sírrablók már kifinomult, mérnöki módszereket is alkalmaznak - olvasható a Népszabadságban.

Az afganisztáni főváros múzeumából 1993-ban ellopott ókori Zeusz-szobor bal lába jelenleg egy hivatalos vándorkiállítás részeként járja be a távol-keleti szigetországot, azután, hogy egy japán régiségkereskedő két évig magánál tartotta, mígnem egyszer felhívta az Unesco-t, hogy most már ők vigyázzanak rá. .

De nem minden lelet sorsa végződik ilyen jól. Az amerikai Time hetilap szerint a világot behálózó, gyorsan fejlődő illegális régiségkereskedelem mértéke az ENSZ becslései alapján mára a fegyver- és drogkereskedelem volumenét is elérte. A régészek a fosztogatásnak ezt a fajtáját ironikusan a "második legősibb mesterségként" emlegetik - írja a Népszabadság.

Az utóbbi évek egyik fő áldozata Kína. Csak az elmúlt öt évben legalább 220 ezer sírt raboltak ki az ázsiai országban. Ennek egyik fő oka az elképesztő kereslet a régiségek iránt. Kínában 200 aukciósház nyílt az elmúlt évtizedben, s jellemző, hogy a nagyobb londoni kereskedőházak nyári aukcióján is Kínából származtak a legértékesebb tárgyak: egy kalligrafikus díszítésű kefe a déli Szong-dinasztia idejéből 1,2 millió dollárért, egy Qianlong-érából származó váza pedig 280 ezerért talált vevőre. Igaz, ezek nem illegális kereskedelemből származtak, de jól mutatják a régiségek iránti hatalmas érdeklődést, és a benne rejlő üzletet.

A régészeti szakemberek becslése szerint a piacokon fellelhető régiségek 80-90 százaléka kétes eredetű. Ezeket többnyire helybéli kincsrablók juttatják el a feketepiaci kereskedőknek - állítja a londoni University College archeológiai intézetének szakembere, Kathryn Tubb.

A sírrablók olykor 40 méter mélyen nyugvó, akár 1600 négyzetméter alapterületű, esetenként kétezer éves sírkamrákig is eljutnak. Egy harminc méter mély, függőleges járat alján, oldalirányú vágaton érik el a sírkamra tetejét. Olykor 50 kg dinamit felrobbantásával jutnak a veszélyes gázokkal telítődött termekbe. A vágatba áramot, fényt és friss levegőt is vezetnek. Nagyüzemi módszereikhez megfelelő biztonsági védőfelszerelést használnak a felgyülemlett gázok ellen.

Maguk a kincsrablók mégis csak igen kis szeletet hasítanak ki maguknak a világméretű iparág bevételeiből. Gyűjtők utaznak kincseket rejtő kínai területekre, ahol a helybélieknek napi 60 dollárt fizetnek a bonyolult munkáért - ez sokuknak az éves jövedelmével ér fel. 2001-ben, a világhírű agyagkatonáiról ismert Xi'anban egy feltört sírból felhozott terrakotta szobroktól darabonként 36 dollárért váltak meg a tolvajok. Hongkongba kerülve a szobrokat egy amerikai vásárolta meg, aki New Yorkban a Sotheby's aukciósházban egyenként 6-8 ezer dollárért adta el a hat szobrocskát. A kínai kormány panaszt tett az ügyben, és a szobrok végül visszakerültek Xi'anba - ahol persze újra a kincsrablók kezére juthatnak. A hatalmas forgalmat az sem tudta visszafogni, hogy csak a múlt évben a kínai bíróságok négy fosztogatót ítéltek halálra.

A hatóságok igyekezete ellenére a műkincseknek csak töredékét sikerül fellelni és visszajuttatni a múzeumokba. Az eltűnt műkincsek listáján jelenleg 140 ezer tétel szerepel. Ennek csupán tizedét teszik ki az antik darabok, s csak töredékük ázsiai.

(Népszabadság)





Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.