A felmérések szerint az EU-t érintő gazdasági ügyek 80, míg az európai politikai döntések 50 százaléka valamilyen formában keresztülmegy a brüsszeli intézményrendszeren. Az uniós intézményekkel kialakított kapcsolatok ezért azon önkormányzatok számára is nagy jelentőséggel bírnak, amelyek aktív szerepet kívánnak játszani az EU regionális politikájának alakításában, illetve élni szeretnének a Brüsszel kínálta pénzügyi segítség lehetőségével. A tét tehát nem csekély, ám a magyar önkormányzatok jelenléte az uniós fővárosban egyelőre korántsem látványos: a főváros nemrég megnyílt irodája mellett mindössze a hét régió szövetsége, illetve Borsod-Abaúj-Zemplén tart fenn képviseletet.
Az 1999-ben felállított - Hans Beck volt budapesti EU-delegációvezető által irányított - közös régiós képviselet legfontosabb feladata a régiók és önkormányzatok tájékoztatása a számukra is fontos uniós fejleményekről, így mostanában elsősorban a konvent munkájáról, a strukturális és kohéziós alapokkal kapcsolatos vitáról, illetve a közös agrárpolitika reformjáról - mondta el lapunknak Tarnai Ágnes, az iroda ügyvezetője. A képviselet emellett nyomon követi az önkormányzatok előtt megnyíló pályázati lehetőségeket, és a közös tenderekhez tagállami partnerrégiók felkutatásában is közreműködik. Az iroda a régiók bizottsága magyar delegációjának munkáját is segíti. A jelenleg három főállású munkatárssal dolgozó - de jövőre a tervek szerint hat főre bővülő - képviselet működését a regionális fejlesztési alapból finanszírozzák.
Az iroda valódi lobbiszervezetté a régiók önállóságának növekedésével válhatna - véli Tarnai. Ennek egyik területe a Nemzeti fejlesztési terv végrehajtásában vállalt nagyobb régiós szerep lehetne; a tervek szerint 2007-től régiós operatív programok is készülnek majd. Ezek egyeztetésében az Európai Bizottsággal a brüsszeli képviselet is közreműködhet majd.
Budapestnek a hetekben megnyílt brüsszeli irodája arra törekszik majd, hogy az unió 2007-től érvényes költségvetésében a nagyvárosok számára fontos célok minél hangsúlyosabb szerepet kapjanak. Mérei Zsolt, a főváros EU-integrációs és külügyi irodájának helyettes vezetője ezek között a panelfelújítást és a tömegközlekedést említette.
A főváros irodájának feladata még a pályázatokkal kapcsolatos információk továbbítása, a Brüsszelben képviselt régiókkal fenntartott kapcsolatok erősítése, továbbá a fővárost érintő jogharmonizáció megkönnyítése. Az utóbbi területen az aktuális feladatok között említette Mérei a környezet- és a fogyasztóvédelmi harmonizációt, illetve a versenyjogi és közbeszerzési törvények elfogadását követően azok utólagos felülvizsgálatát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.