BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Regionális innováció: haszon a tudományból

A regionális innovációs stratégiák kidolgozásának támogatására mintegy 9 millió euró áll rendelkezésre az Európai Unió költségvetésében a tagjelölt országoknak - mondta Michael Busch, az EU vállalkozási főigazgatóságának koordinátora hétfőn Budapesten egy uniós fórumon.

A regionális innovációs stratégiáról (RIS) kétnapos tanácskozás zajlik Budapesten, amelyet a partner Network titkársága (Nagy-Britannia) és a magyar Regionális Holding Rt. szervezett azzal a céllal, hogy a magyar szakemberek számára útmutatást adjon a térségi fejlesztési források hatékony kihasználására.

Az EU vállalkozási főigazgatóság koordinátora szerint a rendelkezésre álló forrásból hozzávetőlegesen 28 programot tudnak finanszírozni a tagjelölt országokban annak érdekében, hogy a tudományos eredmények összekapcsolhatók legyenek a gazdasági folyamatokkal.

Michael Busch aláhúzta: a regionális innovációs stratégiák kidolgozásának célja a különböző térségek közötti különbségek kiegyenlítése is amellett, hogy a tudomány hajtson gazdasági hasznot.

Ezt a programot már több mint száz nyugat-európai régióban alkalmazták a különbségek csökkentésére, illetve kiegyenlítésére. Ezért szükséges, hogy a programok kidolgozásakor a tagjelölt országok térségeinek megbízottai mellett nyugat-európai régiók szakértői is részt vegyenek a tervek kidolgozásában olyan térségekből, amelyben hasonló program már lezajlott.

A koordinátor szerint egy-egy program végrehajtására és a tervek elkészítésére 400-450 ezer euró áll rendelkezésre. A program költségeinek 75 százalékát az unió fedezi, míg 25 százalékos önerőt a szóban forgó régiónak kell biztosítania.

Gyurcsek Tamás, a Dél-alföldi Fejlesztési Ügynökség ügyvezető igazgatója az MTI-nek elmondta: Magyarországon a regionális innovációs stratégiához kapcsolódó programok már folyamatban vannak

a dél-dunántúli, a közép-magyarországi és közép-dunántúli, valamint a dél-alföldi térségben.

A dél-alföldi régióban a tudományos fejlesztések és a gazdasági folyamatok összekapcsolásának megtervezésére 346 ezer eurót kaptak az uniótól. A programban elsősorban a szegedi egyetem kutatásait szeretnék átültetni a gyakorlatba. Ezért olyan tanulmányokat készítenek a térségben, amelyek lehetővé teszik, hogy egy-egy konkrét kutatási eredményt gazdasági társaságok, vállalkozások is hasznosítani tudjanak.

A Magyarországon folyamatban lévő programok eredményei várhatóan a jövő év végére jelentkeznek majd - mondta a dél-alföldi ügynökség ügyvezető igazgatója. (MTI)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.