"A külügyminiszterek szintjén a mai nappal lezárult a a kormányközi konferencia. Az elnökség holnap átadja a legutóbbi észrevételeket figyelembe vevő konszolidált szövegtervezetet, a végső viták pedig már a csúcsra várnak" - jelentette be Kovács László hétfő esti sajtóértekezletén.
Hétfő volt az utolsó alkalom, amikor a pénteken kezdődő - és igénytől és szükségtől függően akár vasárnapra is áthúzódó - állam- és kormányfői ülés számára a fajsúlyosabb dossziékon még végezhettek néhány utolsó simítást. Alapvetően négy témakört érintett mindez: a leendő EU-alkotmány szövegtervezetének további gyúrása mellett a gazdasági növekedést serkentő akcióprogram, az EU-bővítés, valamint a bel- és igazságügyi együttműködés legfontosabb, határidős kérdéseit.
A bővítés kapcsán a résztvevők megerősítették, hogy örömmel tekintenek a tízek jövő májusi formális taggá válása elé, és elégedetten látják a ratifikációs folyamat biztató haladását. Arra is emlékeztettek ugyanakkor, hogy a csatlakozó országoknak még fokozniuk kell erőfeszítéseiket valamennyi vállalásuk időben történő teljesítése érdekében, s hogy a bizottság eltökélt minden szükségesnek minősíthető intézkedést meghozni abban az esetben, ha a kibővített unió zavartalan működését veszélyeztető elmaradást tapasztalnak az újonnan csatlakozók némelyikénél.
Újdonság a csúcs elé kerülő uniós állásfoglalás szövegében a román és bolgár taggá válás kapcsán 2007 januárjának céldátumként említése. A miniszterek által jóváhagyott megfogalmazás arra is kitér, hogy amennyiben a két jelölt ország felkészültsége ezt lehetővé teszi, 2004 végére befejezhető lehet a csatlakozási tárgyalás, és 2005-ben aláírhatják a csatlakozási szerződést.
Kovács László külügyminiszter sajtóértekezletén elmondta, hogy magyar részről - a jövő évtől taggá váló országokhoz hasonlóan - határozottan támogatták a román és bolgár csatlakozási menetrend további pontosítását. Ugyancsak határozott magyar felszólalás szorgalmazta a horvát tagsági kilátások napirenden tartását, így jövő tavasszal az Európai Bizottság hivatalos véleményének, illetve ez alapján az EU-csúcs jövő nyári - tárgyaláskezdést javasolható - döntésének megszületését. Hasonló felhanggal csupán Kovács szlovén kollégája szólalt fel a vitában. Feltűnést keltett, hogy a Horvátországgal kapcsolatban követendő EU-politikát a tanács állásfoglalásában nem is a "bővítési", hanem a "nyugat-balkáni fejezet" részeként említették meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.