BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sok-sok milliárdot keresnek

Minisztériumi tartalékalapok zárolása 30-35 milliárd forint összegben - ez lehet az ellentételezése a kamatkiadások többletköltségeinek. Erről akár a héten is dönthet a kormány, ám hosszabb politikai vita várható arról, felvállalható-e a lakáshitelek kamattámogatásainak csökkentése.

Egy kézzelfogható s több, jövőben eldöntendő következménye lett kormányzati oldalon a forint gyengülésének. A miniszterelnök vasárnap jelezte: takarékosabban kell gazdálkodni, mert a 35 milliárd forintos többletkamatterhet fedezni kell. Tegnap a parlamenti vitában hozzátette: a kormány saját hatáskörében, a 2004-es költségvetés legfontosabb részeit nem sértve ellentételezi a jegybanki alapkamat-emelés miatti terheket. Ez lapunk értesülése szerint azt jelenti, hogy a kormány a minisztériumi tartalékalapok zárolására készül, összességében 30-35 milliárd forint értékben. Nem kizárt, hogy ezzel kapcsolatban már a szerdai kormányülés után tesznek bejelentést.

Más forrásunk ugyanakkor nem a fejezeti kezelésű tartalékok, hanem a fejezetek által kezelt maradványok átcsoportosítását említette. Ez azon pénzeket jelenti, melyek az idei, vagy az előző évekről marad meg év végén a tárcák költségvetésében. Maradvány vagy azért keletkezik, mert nem használták ki az előirányzatokat, vagy mert kötelezettséget ugyan vállaltak a kifizetésre, ám év végéig nem kellett azt átutalniuk. Utóbbinak, a kötelezettségvállalással terhelt maradványnak az elvonására egy tavalyi törvénymódosítás hatalmazza fel a kormányt. Az úgynevezett szabad maradványokat - melynek összegét júniusban 25 milliárdra tette a pénzügyminiszter - elméletileg az idén egyszer már elvonták a tárcáktól, a nyár eleji 76 milliárdos megszorító csomag keretében.

"A kormány szándéka, hogy a lakossági eladósodás ne folytatódjon" - mondta Medgyessy Péter. Több szocialista politikus ezzel kapcsolatban lapunknak úgy nyilatkozott: a kabinet eszközei arra elegendők, hogy a lakáshitelek állami kamattámogatásának mértékén változtasson. Ez a döntés azonban hosszabb politikai előkészítést igényel, vizsgálni kell azt is, hogy ténylegesen jelent-e megtakarítást. Ha úgy döntenek - bár ma még ennek sorsa teljesen bizonytalan -, hogy meglépik és hozzányúlnak a kamatokhoz, ez csak "előreható hatályú lehet", ám vita lehet a mértékéről és a döntés politikai hozadékáról. Mint a szocialisták mondták, egyelőre nem tudni, milyen más módon érhető el megtakarítás, s a megkérdezett SZDSZ-es politikusok sem beszéltek részletekről.

László Csaba pedig egyelőre a helyén marad - erősítette meg minden kormányzati politikus, hozzátéve, a pénzügyminiszter és a jegybankelnök együttes távozásának lett volna üzenete a piac felé, ám ez kivitelezhetetlen. Így a jelenlegi helyzetben érdemben fel sem merült László Csaba elmozdítása. Ám ezt a szocialisták annyival kiegészítették, mindez nem jelenti azt, hogy januárban sem kerül napirendre az ügy, hiszen "a napirendről valójában le sem került". A pénzügyminiszter számláján nem konkrét hiba van, s a frakció vele kapcsolatos indulatai valamelyest el is csitultak, ám eddigi ügyei felhalmozódtak. Nehezíti helyzetét, hogy továbbra sem tud politikusalkatként működni.

A forintárfolyamról szóló tegnapi parlamenti vitában egyébként az ellenzék a jövő évi költségvetés visszavonását kérte, a kormánypártok pedig állították, erre nincs szükség, a gazdaság javuló tendenciát mutat. A kormányfő szerint megállapodott a pénzügyminiszterrel és az MNB elnökével, hogy összehangolják tevékenységüket. (TE-OG)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.