Silvio Berlusconi újabb kompromisszumos javaslatot tett közzé az uniós alkotmányra vonatkozóan. Az EU soros elnöki tisztét betöltő olasz kormányfő ezzel igyekszik elejét venni annak, hogy a hét végi csúcsértekezleten meghiúsuljon a kulcsfontosságú dokumentum elfogadása.
Berlusconi mindenekelőtt Tony Blair brit miniszterelnök fenntartásait igyekszik figyelembe venni azzal, hogy a nemzeti érdekek védelmére hivatkozva lehetővé tenné a nemzeti vétó fenntartását a társadalombiztosítás és az igazságügyi együttműködés terén. Ez azonban kevés lehet, hiszen - mint a Financial Times rámutat - London a kül- és adópolitikában, továbbá a neki járó költségvetési visszatérítés ügyében is ragaszkodik ahhoz, hogy a döntések a jövőben is egyhangúlag szülessenek.
Az alkotmány körüli vita horderejét jelzi, hogy Blair - szokatlan módon - még a csúcsértekezlet pénteki megkezdése előtt háromoldalú egyeztetést tart Gerhard Schröder német kancellárral és Jacques Chirac francia elnökkel. A nemzeti vétó fenntartásáért cserébe Berlin és Párizs várhatóan igyekszik majd rábírni Londont, hogy fogadtassa el a spanyolokkal és a lengyelekkel a lakosságarányokat jobban tükröző szavazási súlyok bevezetését.
Az olasz miniszterelnök a négy semleges EU-tagországra is gondolt kompromisszumos tervében. Ausztria, valamint Svéd-, Finn- és Írország számára elfogadhatatlan, hogy az alkotmányterv kölcsönös védszövetségre is utal a tagállamok között; a kompromisszum értelmében ez a mondat bennmarad, ám egyúttal azt is rögzítik, hogy a védszövetség nem érinti "egyes tagállamok különleges véd- és külpolitikáját".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.