BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismert adófajták sora



A dél-afrikai adórendszer két főbb adókategóriával operál: a közvetlen és közvetett adókkal. A közvetlen adófajták közül az egyik legfontosabb a jövedelemadó, amely mind a magánszemélyeket, mind pedig a vállalkozásokat sújtja. Ugyanakkor a kiterjedt nemzetközi egyezményrendszernek (kettős adózást elkerülő megállapodások) köszönhetően ez eltérően érinti az egyes országok állampolgárait.

A vállalatok adózásra köteles nyereségét 30 százalékos teher terheli, ami felett egy további - 12,5 százalékos - másodlagos adót kell leróni a kifizetett nettó osztalék után. Azoknak a munkaadóknak, amelyek bérkiadása évente meghalad egy bizonyos összeget (250 ezer randot), az így kifizetett bérek 1 százalékának megfelelő képzési adót is fizetniük kell. Megjegyzendő, Dél-Afrikában kiemelten ösztönzik a kisvállalkozásokat, s így rájuk kedvezményes adózási feltételek vonatkoznak. Ennek értelmében, például az első 150 ezer randot kitevő nyereség után csak 15 százalékos adót kell leróniuk, s egy sor kiadásukat gyorsított amortizáció formájában leírhatják.

A személyi jövedelemadó a legfontosabb forrás: a költségvetési bevételek 34 százalékát adták például a most véget érő pénzügyi évben. A kulcsok 18 és 40 százalék között mozognak. Megjegyzendő, hogy a külföldi állampolgároknak csak a Dél-Afrikában megszerzett jövedelmük után kell adózniuk.

A tőkenövekmény-adót 2001-ben vezették be. Az adónem mindenfajta tőkenövekményre érvényes, így a részvények vagy az életbiztosítás terén elértekre is. Az ebből származó jövedelem egy része hozzáadódik a társasági-, illetve jövedelemadóhoz. Léteznek egyéb adófajták is. Ilyen a 20 százalékos ajándékozási adó, amely magánszemélyeket sújt, az ugyancsak ilyen mértékű ingatlanörökösödési adó.

A közvetlen adók közül az egyik legfontosabb az általános forgalmi adó, amely közel minden termékre rárakódik (olyan cikkcsoportok jelentenek ez alól kivételt, mint az alapvető élelmiszerek, a másként adóztatott üzemanyag, bizonyos mezőgazdasági termelőeszközök). Ez egy egykulcsos rendszer, az áfa egyöntetűen 14 százalékos Dél-Afrikában. Az odalátogató külföldiek az áfát kiutazáskor visszaigényelhetik a hatóságtól. Néhány termékfajtára - mint a szeszes italok, az üzemanyagok, a dohányáru és bizonyos ipari termékek - jövedéki, illetve luxusadót (például videokamera után) is kell fizetni. A kulcsok eltérőek, 5 és 30 százalék között mozognak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.