Bemutatták a BKV új Volvo buszait ma a fővárosban, melyekből 50 közlekedik majd a 2-es metró alagút-felújítási munkálatai alatt június 19-től két hónapon át metrópótlóként, szeptembertől pedig a 7-es és a 9-es járatok vonalán.
Demszky Gábor, aki a bemutatón kipróbálta az egyik új csuklós jármű veztését, az újságíróknak elmondta, azt reméli, hogy az Ikarusok után az alacsonypadlós, széles utasterű, komfortos járműveket is megszeretik majd a budapestiek.
A főpolgármester leszögezte: "ez már Európa, szabad a verseny, szabad a pálya". Hozzátette: az Ikarusnak, úgy, mint a többi magyar cégnek, "a világ legjobb autóbuszgyártóival kell megmérkőznie azért, hogy vissza tudjon jönni a budapesti piacra".
Mint mondta: ez is magyar érdek, mint ahogy az is, hogy az árban, minőségben és paraméterben a legtöbbre képes járművet vegye meg a főváros.
Megjegyezte: azt reméli, hogy ebben az érdekkonfliktusban a hazai beszállítók is versenyben maradnak.
Aba Botond, a BKV Rt. vezérigazgatója elmondta, hogy a Lengyelországban gyártott járművek 3,1 milliárd forintos vásárlási ára kétéves karbantartási költséget is tartalmaz, amit a Volvo-cég végez.
A vezérigazgató közölte, a BKV várhatóan élni fog azzal az opcióval, hogy 100 darab további ilyen buszt vehet a tavaly novemberben megkötött 60 millió forint körüli darabáron.
Aba Botond megemlítette, hogy ezek az új buszok 3 méteres szélességükkel szinte teljesen kitöltik majd a forgalmi sávot. Így a Belvárosban, a Kossuth Lajos utcában nagy körültekintést igényel majd vezetésük.
Az elméletileg 163 férőhelyes csuklós buszban 36 ülőhelyet alakítottak ki, az optimális négyzetméterenkénti négy személy esetén 72, maximálisan pedig 123 állóhely van a buszban. A légrugós, alacsonypadlózatú járművet a mozgáskorlátozottak és a babakocsival közlekedők szükség esetén egy mechanikus rámpa segítségével használhatják.
A járművekben a vezető elkülönített, légkondicionált helyiségben dolgozhat. Az utastérbe nem szereltek légkondicionálót, mivel az jelentősen növelte volna az árakat és a gyakori megállás miatt értelmetlen lett volna. Az elmúlt években vásárolt Ikarusokhoz hasonlóan, e buszok oldalsó ablakai is csak minimális felületen nyílnak.
Ugyanakkor nyolc nagyteljesítményű ventillátor segíti majd a nyári nagy hőség elviselését - mondta a BKV vezérigazgatója.(MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.