Nem sikerült közös nevezőre jutniuk az előadóknak a tegnapi lakáskonferencián, így választ sem kaphattak a résztvevők a tanácskozás témáját jelző kérdésre, hogy vajon jó üzlet-e az államnak a lakásépítés.
Igazi áttörést jelentett az otthonteremtési program elindítása - fejtette ki Matolcsy György, a Növekedéskutató Intézet ügyvezető igazgatója, sajnálkozva, hogy a Medgyessy-kormány korlátozta az adókedvezményeket, mérsékelte a maximálisan felvehető hitelösszeget, csökkentette a kamattámogatás mértékét. Szerinte a lakástámogatási rendszer úgy javította a gazdaság, a családok, az államháztartás helyzetét, hogy közben a makrogazdasági egyensúly sem romlott. Magyarországon 1998 és 2003 között kétszeresére bővült a megépített lakások száma, míg a közép- és kelet-európai országokban pangott a piac. Minden 100 forintnyi állami pénz minimum 200 forint vállalkozási és családi forrást mozgat meg; a multiplikátor hatás révén 111 forint érkezik viszsza a költségvetésbe, mondta. A kutatóintézet számításai szerint: 10 ezerrel több új lakás megépítése 90 milliárd forint költségvetési többletbevételt hoz, egyszázalékos GDP-növekedést eredményez, s 30 ezerrel bővíti a főállású munkahelyek számát.
Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Rt. elnöke - bár sok mindenben osztotta Matolcsy véleményét - abban már korántsem volt biztos, hogy a lakástámogatási modell elérte-e a kívánt célt. Szerinte a családoknak csak a felső jövedelmi ötödbe tartozó hányada tudott élni a kedvezményes hitellehetőségekkel, az a réteg, amely támogatás nélkül is megépítette volna a lakását. Vitatta a makrogazdasági hatásait is, mint mondta, az jelentősen hozzájárult a pénzügyi egyensúly szétveréséhez. Ezért is kellett sürgősen hozzányúlni a rendszerhez. Óvatosan kell bánni a számításokkal, mert a lakásépítés jelentős hányada a feketegazdaságban zajlik, ahonnan nem keletkezik adóbevétel. Felvetette: most, az alacsony kamatozású devizahitelek miatt van-e értelme az ilyen típusú állami lakástámogatási rendszer fenntartásának. (BJA)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.