BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vegyes az olimpia hozadéka

Az olimpia pontos mérlegét megvonni szinte lehetetlen vállalkozás. A játékok pénzügyi szaldóján kívül figyelembe kell venni a hosszú távú, elsősorban az infrastruktúrával kapcsolatos hatásokat is, de az évek során az ország a jobb hírnévből is profitál. Az érintett szektorok termelésingadozását kiegyenlíti a többi ágazat teljesítménye.

Az olimpiai játékok teljes gazdasági hatásainak felmérése szempontjából célravezető, ha a különválasztjuk egymástól a kereslet- és a kínálatoldali előnyöket, valamint a közvetlen és az úgynevezett lehetőségköltségeket. A turizmus az egyetlen olyan keresletoldali tényező, amelynek mind a négyévenként megrendezett esemény előtt, mind annak évében, mind pedig utána számottevő kihatásai vannak a gazdaság egészére - olvasható a PricewaterhouseCoopers tanulmányában. A játékokhoz szorosan kapcsolódó látogatókon (versenyzők, kísérők, belföldi és külföldi szurkolók, szponzorok és a média képviselői) kívül az országról szóló reklámok további turistákat csalogatnak, akik fogyasztási cikkek és jegyek vásárlásával, a tömegközlekedési és telekommunikációs szolgáltatások igénybevételével óriási pénztömeget hagynak a határokon belül. Az előkészítési munkálatokkal megbízott vállalatok és alkalmazottaik nagyobb vásárlóereje is hozzájárul a kereslet megugrásához. A korábbi olimpiák tapasztalatai bebizonyították, a zsúfoltság miatt sok ember inkább másik célországot választ nyári pihenésének helyszínéül.

Az épített, illetve felújított infrastruktúra kínálatoldali faktornak minősül, amelynek inkább hosszú távon látszik meg - a nehezen számszerűsíthető - jótékony hatása. Hozzájárul a termelékenységnövekedéshez, újabb sportrendezvények elnyerését könnyíti meg, de kellemesebb életkörülményeket is maga után von. Az olimpia hagyatéka, hogy sok évre szóló együttműködések köttetnek, vonzó üzleti központtá teszi a rendező várost, emeli a humán tőkét.

A létesítmények megépítése óriási forrásokat emészt fel, csakúgy, mint a játékok idején a működési költségek. A megvalósuló beruházások ráadásul tervben lévő építkezéseket szoríthatnak ki. Mérlegelnie kell a kormánynak, hogy a rendezés helyett inkább másra fordítja a rendelkezésre álló pénzeszközöket.

Mire számíthatunk az athéni olimpia esetében? Az építőszektor termelése és a kormányzati fogyasztások - a rendezvénnyel nem összefüggő eseményekkel karöltve - nagymértékben hozzájárultak ahhoz, hogy az európai gazdaság recessziójának idején a görög GDP immár negyedik éve igen dinamikusan bővül. Napról napra magasabb számok jelennek meg azonban az előkészületek költségeiről, aminek következtében az államháztartási hiány a tavalyelőtti 1,4 százalékról 2003-ban 3,2-re kúszott, és várhatóan ezen a szinten marad az idén is.

Az olimpia után mérsékeltebb ütemben növekvő beruházások és építkezések kedvezőtlen hatásait súlyosbítja, hogy a deficitet mérsékelnie kell a kormánynak, ez pedig a korábban prognosztizáltnál alacsony gazdasági dinamikában testesül meg - vélik a tanulmány készítői. A korábban meghozott strukturális reformok, az európai gazdasági fellendülés, valamint az uniótól érkező támogatások némiképp enyhítik a lassulás kedvezőtlen hatásait, de a finanszírozás miatti eladósodás éveken keresztül súlyos terheket róhat az ország lakosaira. (BR)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.