Kerry vietnami múltja egyre hevesebb vitát kavar
Bob Dole, volt republikánus szenátor egy vasárnapi tévéműsorban bocsánatkérésre szólította fel John Kerryt, a demokraták elnökjelöltjét azért mert Kerry egy korábbi, még 1971-es kongresszusi meghallgatásán elismerte, hogy a vietnami háborúban ő is atrocitásokat követett el.
Dole egyúttal azt javasolta Kerrynek, hogy vietnami szolgálata valamennyi dokumentumát hozza nyilvánosságra. Kerry egyik nap azt mondja, hogy a vietnami háborúban civileket lőttek agyon, lefejeztek, megcsonkítottak vietnamiakat - az ő csapata is. A másik nap meg azzal áll elő, hogy elnök akarok lenni, mert vietnami veterán vagyok - mondta Bob Dole, aki szerint Kerry túl messzire ment veterán múltjának emlegetésében.
Kerry vietnami múltja egyébként egyre hevesebb vitát kever az Egyesült Államokban. John Edwards, a demokraták alelnök-jelöltje Bush elnököt szólította fel, hogy a Kerry-ellenes, pontosabban Kerry vietnami haditetteit kétségbevonó tévéreklám készítőit szólítsa fel a reklámfilmecske visszavonására. A Fehér Ház és Bush kampánycsapata ezt elutasította arra hivatkozva, hogy semmiféle kapcsolatban nem állnak a Kerry-ellenes csapattal. Ugyanakkor Bushék utaltak arra is, hogy Kerry eddig már vagy 67 millió dollárt költött hasonló reklámfilmecskékre, amelyekben Bush elnököt próbálják meg lejáratni.
Csakhogy vasárnap visszavonult a kampánytól Bush elnök egyik segítője, bizonyos Van Odell, a légierő nyugalmazott ezredese, aki hat évig volt hadifogoly Vietnamban. Odell személyesen is feltűnik abban a reklámfilmben, amely azt állítja, hogy Kerry hazudik, katonai kitüntetéseit nem érdemei, hanem hamis jelentések alapján kapta. Odell a Bush-Cheney kampány veteráncsoportjának tagja vasárnaptól azonban kilépett a csoportból, és a kampányban sem vesz részt többet. Bush elnök kampánystábja nyilatkozatot tett közzé és ebben az áll, hogy Odell ezredes nem tájékoztatta a választási stábot a reklámban vállalt szerepről. (MR)


