Augusztusban 0,1 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak az előző hónaphoz képest, az egy évre visszatekintő áremelkedés pedig 7,25 százalékos volt a Napi Gazdaság által megkérdezett elemzők szerint.
Az év hátralevő részében folytatódik a dezinfláció, és az év végére 6 százalék környékére csökken az áremelkedés üteme - vélekedik Pintér András, az Inter-Európa Bank elemzője. Az olajár továbbra is jelentős befolyással bír az áremelkedés tempójára, növekszik ugyanakkor a forint gyengülésének valószínűsége, a politikai és a az államháztartás hiánya körüli bizonytalanságok miatt.
Az élelmiszerek és ruházkodási cikkek szezonális okok miatt olcsóbbodnak, a szolgáltatások azonban emelik az árindexet - állítja Trippon Mariann, a CIB Bank szakértője. Szerinte az augusztusi megingás után ősztől erőteljesebb dezinflációs trend várható, amelynek eredményeképpen decemberre 6,3 százalékra mérséklődhet a pénzromlás éves üteme.
Majoros György, az ING vagyonkezelője szerint viszont az élelmiszereknél még pár hónapig felfelé mehet az év/év index, mivel az elmúlt hónapok masszív áremelkedése a feldolgozatlan tételeknél még épp csak elkezdett átmenni a feldolgozott tételekbe. Ezt ellensúlyozandó a forint erősödése most már határozottan érezhető: nem csak a tartós fogyasztási cikkek év/év-es ár indexe esik. Az igazi kérdés a bérek alakulása, és itt inflációs szempontból semmi jóról nem lehet beszámolni. (ng - hvg)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.