Londoni elemzői vélemények szerint a választási kampány kezdetének minősíthető Gyurcsány Ferencnek a költségvetésről tett pénteki nyilatkozata, de volt olyan vélemény is, amely szerint a népszerűségi és a költségvetési mutatók egyidejű javításával a miniszterelnök-jelöltnek ''a kör négyszögesítését'' kellene megoldania.
Gyurcsány Ferenc pénteken, újságírói kérdésre válaszolva kijelentette: nem lát okot megszorításokra, vagy pótköltségvetésre. Reinhard Cluse, a UBS bankcsoport londoni befektetési részlegének feltörekvő piaci stratégája az MTI-nek azt mondta: e kijelentésnél nagyobb jelentőségűnek tartja az eddigi köztes szja-kulcs törlését, ami a ház számításai szerint jövőre 0,4-0,5 százalékos GDP-arányos bevételtől fogja megfosztani a költségvetést. Gyurcsány Ferenc ezzel az alacsony és közepes jövedelműek adóterheit csökkenti, ami egyrészt arra utal, hogy ''Magyarországon megkezdődött a választási kampány'', másrészt viszont ''nyilvánvalóan újabb gondokat fog okozni a költségvetésnek'' - mondta a UBS elemzője.
Cluse azt mondta: az a régi tétel, hogy az adócsökkentéssel végső soron növelni lehet a nemzetgazdasági szintű adóbevételeket, az esetek zömében csak középtávon működik, rövid távon kétséges, hogy jót tesz-e a költségvetésnek.
A UBS elemzője szerint úgy tűnik, hogy Gyurcsány Ferenc nem a költségvetési helyzet gyors javítására, hanem a kormány népszerűségének erősítésére helyezte a fő hangsúlyt.
Cluse szerint nem az elemzők, hanem a befektetők határozzák meg a piaci árakat. Az elmúlt hetek fejleményeire adott piaci reakciókból kitűnik, hogy a magyar kötvények hozama meglehetős mértékben emelkedett, mivel a befektetők mind magasabb kockázati prémiumot követelnek a magyar adósságpapírok megvásárlásáért - mondta az elemző.
Joel Guglietta, a Crédit Agricole-Crédit Lyonnais (Calyon) térségi elemzője szerint Gyurcsány Ferencnek a kör négyszögesítését kellene megoldania azzal, hogy egyrészt ne idegenítse el teljesen a szocialista párt táborát, másrészt tartsa magát az eurókonvergencia-programhoz az államháztartási hiány csökkentésével. Guglietta azt mondta: tavaly még komoly reményeket fűzött a magyarországi költségvetési reformok végig viteléhez, de most úgy látja, hogy e reformok terén már Lengyelország is megelőzi Magyarországot.
Hozzátette ugyanakkor: azt is meg lehet érteni, hogy a kormány akár a költségvetési hiány árán is elősegíti a felzárkózáshoz szükséges erős növekedést, miután az egy főre jutó hazai össztermék-érték jelenleg a fele az EU-átlagnak. ''Jókora szakadék van aközött, amit a piac szeretne, és amire a gazdaságnak szüksége van'' - fogalmazott a Calyon szakértője.
Olivier Desbarres, a Crédit Suisse First Boston londoni befektetési részlegének feltörekvő piacokért felelős alelnöke hasonló gondolatmenetet fogalmazott meg, mondván: Gyurcsány Ferenc csak rossz megoldások közül választhat. ''Ha azt mondja - aminthogy azt is mondta -, hogy nincs szükség megszorításra, azzal a kormány hitelét rontja, hiszen (a piac) tudja, hogy a deficitcélt túl fogják lépni ... ha viszont megszorításokat jelent be, a kormány és a szocialista párt tisztségviselői, de még az utca embere is tiltakozni fog'' - mondta a CSFB elemzője. (ebroker)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.