BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Reális tervek, sok teendővel

Több munkahelyet, jobb esélyeket a nők és az idősek elhelyezkedéséhez, valamint a munkaerő-piaci mobilitás elősegítését is ígéri a most elfogadott Nemzeti foglalkoztatási akcióterv. A dokumentum szerint - amely 2006. év végéig fogalmazza meg a hazai foglalkoztatáspolitika teendőit - egy év múlva 0,8 százalékkal növekszik a hazai foglalkoztatás. Szakemberek úgy vélik, a kitűzött cél reális lehet.

Tagállami kötelezettségét teljesítette a héten a kormány, amikor elfogadta a Nemzeti foglalkoztatási akciótervet, amely a 2004-2006-ig tartó időszakra fogalmazza meg a hazai foglalkoztatáspolitikai célokat és intézkedéseket. Magyarországnak legkésőbb október 1-jéig kell benyújtania a kész anyagot az Európai Bizottsághoz.

A legnagyobb hazai probléma ezen a területen az alacsony foglalkoztatás, különösen az alacsony képzettségűek, a nők és az idősek körében. Az elsődleges cél, hogy többen legyenek aktívan jelen a munkaerőpiacon. A kormány ígérete szerint évente 0,8 százalékkal nő a foglalkoztatottak aránya. Az ígéreteket be is kell tartani, mivel a bizottság évente számon kéri a teljesülést. Szakértők szerint a terv reális, de sok teendője lesz a kormánynak. A GKI szakembere is megvalósíthatónak tartja a számot. Bár ha az államigazgatásban mégis komolyabb elbocsátások lesznek, mégsem biztos, hogy reális a célkitűzés - fogalmaz Adler Judit. A GKI kutatója szerint az infrastruktúra, a szolgáltatás és a szociális ellátás jóval több embernek adhatna munkát, ezek egy része azonban nem jelenik meg a legális munkaerőpiacon. Pedig több jó minőségű és legális munkahelyre van szüksége az országnak - húzza alá a szakember.

A kormány csökkenti a járulékterheket, a fejlesztési adókedvezményt pedig a kis- és középvállalkozásokra is kiterjeszti, hogy teljesülhessen a célkitűzés. Január 1-jével például 50 százalék járulékkedvezmény jár azoknak a munkáltatóknak, amelyek 25 év alatti munkavállalókat, vagy ötven év feletti, tartósan munka nélkül levőket foglalkoztatnak minimum kilenc hónapig. Munkáltatói járulékkedvezmény jár azoknak a cégeknek is, amelyek gyedről, gyesről visszatérőket foglalkoztatnak: ennek mértéke 50 százalék lesz. Dénes Gábor, a Menedzserek Országos Szövetségének főtitkára szerint a kis- és középvállalkozások adó- és járulékterheinek csökkentése az inaktívak, a nők és az ötvenen túliak foglalkoztatási esélyeit javíthatja. Ennek ellenére Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke úgy véli, a jövő évi adótörvények gátolhatják is az akcióterv megvalósulását. Szerinte a vállalkozói terhek további csökkentésére van szükség, elsősorban a munkaerőhöz kapcsolódó költségeket kell enyhíteni. Szakemberek szerint a befektetésösztönzők átgondolása, újak bevezetése sokat segítene a munkahelyek gyarapodásában. Az erre szánt pályázati pénzek volumenét azonban növelni kell, az egyablakos ügyintézés bevezetése halaszthatatlan, az ezzel kapcsolatos marketingkommunikáció minősége pedig komoly javításra szorul - vélik a szakértők. A rugalmas munkaidő iránti igény felkeltése, az ehhez kapcsolódó törvényi szabályozás szinkronizálása szintén nélkülözhetetlen a foglalkoztatás bővítéséhez. Mindezek megvalósításához sürgős és célirányos tettekre, a tárcák valós együttműködésére és a stakeholderekkel kötött stratégiai szövetségekre van szükség - fogalmaz Dénes Gábor.

Az akcióterv megvalósulását segíti az is, hogy az eddig csak nagyvállalatok és multinacionális cégek számára biztosított kedvezményekhez januártól már a mikro- és kisvállalkozók is hozzáférhetnek. Az, hogy a legfeljebb öt főt alkalmazó mikrovállalkozások létszámuk bővítése esetén az új foglalkoztatottak után csökkenthetik a társasági adóalapjukat a minimálbér összegével, nagymértékben támogatja az akcióterv célkitűzéseit - fogalmaz Szűcs György, az Iposz elnöke.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.