Mol gázüzletágainak eladásával jelentős működő tőke szabadul fel, amit a társaság további regionális terjeszkedésre fordít - mondta Hernádi Zsolt, a vállalat elnök-vezérigazgatója pénteken Budapesten, sajtótájékoztatón.
Hozzátette: van helye a pénznek, tudják, hogy mit kezdenek vele, de erről csak akkor beszélnek, ha már megtörténik a tranzakció. Az elnök-vezérigazgató a gázüzletág eladását olyan ügyletnek nevezte, ami mindenkinek, így a vevő E.ON Ruhrgasnak is előnyös, s ráadásul komoly működő tőke is áramlik az országba.
Hernádi Zsolt elmondta, hogy az adásvételt még különböző hatóságoknak is jóvá kell hagyniuk, így a brüsszeli versenyhivatalnak, illetve a Magyar Energia Hivatalnak. Az eseményen Burckhard Bergmann, az E.ON Rughrgas igazgatóságának elnöke elmondta, hogy a gázüzletágakba betársulással a legjelentősebb magyarországi kötelezettségvállalásukat tették. Kifejtette: jók a piaci kilátások, mivel Magyarországon a primer energiafogyasztásban a földgáz 40 százalékot tesz ki, ami kétszerese az Európai Unió nyugati tagállamaiban tapasztalhatónak.
Az elnök becslésekre hivatkozva elmondta, hogy az elkövetkező 10 évben a gáz iránti kereslet állandó növekedésével lehet számolni. Burckhard Bergmann elmondta azt is, hogy Közép- és Kelet-Európában Magyarországnak fontos pozíciói vannak a gázpiacot tekintve. Úgy vélte, stratégiai helyzetéből adódóan a gázpiac fejlődése jelentős profitot hozhat az országnak.
Az elnök beszélt arról is, hogy a gázpiac 2007-re előirányzott teljes liberalizációja miatt jelentős kihívásoknak kell megfelelni, mivel a magyar piaci szabaddá tétele ki fogja élezni a versenyt. Ezért különösen fontosnak nevezte a hatékonyság növelését, és a meglévő előnyök optimális kihasználását. A sajtótájékoztatón kérdésekre válaszolva Hernádi Zsolt elmondta, hogy a gázüzletág eladása nem befolyásolja a magyarországi gázárakat. Közölte: a belföldi gázárakat alapvetően az befolyásolja, hogy miképpen alakul a világpiaci ár, aminek hatása alól senki sem tudja kivonni magát.
Az elnök-vezérigazgató elmondta azt is, hogy a tranzakciót nem befolyásolták politikai okok, ugyanakkor kifejtette: mivel partner bevonásáról van szó, rendkívül komplikált a megállapodás, részben, mert kisebbségvédelmi passzusok vannak benne, részben pedig azért, mert a dokumentum a jövőbeni együttműködést is szabályozza. Újabb kérdésekre válaszolva Hernádi Zsolt elmondta: a gázüzletágra pályázók nem hatalmazták fel arra, hogy nyilvánosságra hozza kilétüket. Hozzátette: a Mol a régióban mindenkit megkeresett, aki potenciális vevőként szóba jöhetett.
Az elnök-vezérigazgató hangsúlyozta, hogy a gázüzletágat úgy értékesítik, hogy a magyarországi gázellátás biztonsága továbbra is megmaradjon, s ha lehet, még javuljon. Az E.ON Rughrgasnak jelenleg három érdekeltsége van Magyarországon: tulajdonnal rendelkezik a Dél-dunántúli Gázszolgáltató (Ddgáz) Rt.-ben, a Fővárosi Gázművek (Főgáz) Rt.-ben és a Közép-dunántúli Gázszolgáltató (Kögáz) Rt.-ben. (ebroker)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.