Már csak két EU-nagyköveti szintű forduló van hátra, hogy véglegesítsék a 2007-2013 közötti EU pénzügyi tervre vonatkozó tagországi igények számbavételét. Szakértők szerint a kikeredő térkép igen színes, a törekvések közötti eltérés pedig elérheti a 250-300 milliárd eurót is.
A 2007 utáni újabb hétéves EU-büdzsé előzetes vitáit sokáig az az állóháború jellemezte, amelyben hat nettó befizető tagország az egyszázalékos GNI-plafon meghúzásával akart a költségvetésnek gátat szabni, míg mások az Európai Bizottság bőkezűbb javaslata mögé sorakoztak fel. E patthelyzeten lendített át a holland EU-elnökség: szeptember óta a tagországok szakdiplomatáiból álló ad-hoc munkacsoportban valamennyi költségvetési fejezet kapcsán a tagok jelezhették, hogy adott tételeknél milyen arányú ráfordítást tartanak szükségesnek. A viszonyítási alap az Európai Bizottság vonatkozó számsora volt, amihez képest az elnökség kérdőívben mérte fel a nemzeti álláspontokat.
A brüsszeli zsargonban "építőkockáknak" elkeresztelt résztételek - amik ebben a fázisban még nem a végső közös számokat tartalmazzák, hanem a nemzeti igényeket - fejezetenként egy-egy helyzetjelentés elkészítéséhez vezettek, amit a munkacsoport ülésén még korrigálni lehetett. Mindezek alapján zárul a következő napokban annak a két jelentésnek a szerkesztése, amelyekben a decemberi EU-csúcs számára összefoglalják egyfelől a mindenki számára elfogadható alapelveket, másfelől az öt költségvetési fejezet kapcsán felmerült tagországi igényeket.
A hat nettó befizető ország - többnyire Írország, Szlovénia vagy Ciprus (alig) hallgatólagos támogatásával - minden esetben a bizottsági javaslatot messze "lenyomó" verzióval állt elő, míg esetenként akadtak a bizottsági változatot is meghaladni akaró elképzelések. A két véglet közötti különbség - hét évre - összesen mintegy 250-300 milliárd euró lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.