Albel Andor, a Magyar Turizmus Rt. dél-alföldi irodájának gazdasági vezetője elmondta: a GKI legfrissebb elemzése szerint a turisztika és a vele összefüggő gazdasági szektor jelenleg a GDP 8,46 százalékát adja, többet, mint a magyar mezőgazdaság. Ezért a Dél-Alföldön a jövő egyik húzóágazata lehet a turizmus, különösen a kiváló termál- és gyógytu-risztikai adottságokkal bíró Békés megyében. A Széchenyi terv keretében támogatott fürdőberuházási programok jelentős része 2004-ben fejeződött be. A régióban 11 fürdő újult meg, lépett be korszerű gyógy- és wellness-szolgáltatásaival a gyógyturisztikai piacra. A programok kivitelezési munkálatainak döntő többségét ez év nyarán, őszén adták át.
A régió és Békés megye turisztikai teljesítményét 80 százalékban a hazai vendégkör adja. Az év első felében a belföldiek körében nőtt az idős korú, de még aktív vendégek száma, és bővült a diákok és az üdülési csekket felhasználók köre. A gyógyfürdőkre épülő idegenforgalom bővülése a szállodai férőhely-kihasználásban is nyomon követhető. A dél-alföldi fürdőkbe látogatók száma 2004 első hat hónapjában 406 700 fő volt, 21 százalékkal több, mint 2002 hasonló időszakában. A fürdők nettó árbevétele 2002 és 2004 között közel 50 százalékkal, 163 millió forintról 240 millió forintra nőtt.
A turisták száma ez évben egymillió körül lesz. A vendégéjszakák száma évek óta nem változik, a vendégek átlagosan két napot maradnak. Albel Andor utalt arra: további szállodakapacitásokra lenne szükség. A térség fürdővárosaiban alig található három-, illetve négycsillagos hotel.
A fürdőberuházások közül októberben átadták a Gyulai Várfürdő-rekonstrukció második, befejező ütemét, az orosháza-gyopárosfürdői fürdő a nyár elején új, fedett és szabadtéri wellnessközponttal bővült, s átadták a szarvasi, gyomaendrődi, füzesgyarmati és tótkomlósi gyógyfürdőt. A megye idegenforgalmi teljesítménye 2004-ben nem érte el a dél-alföldi régió mutatóinak átlagát. Az év első hat hónapjában négy százalékkal kevesebb turista érkezett, mint az előző év hasonló időszakában. A vendégszám csökkenése összefüggésben van a fürdők felújítási munkálatai miatt mérséklődött szolgáltatási kínálattal. A régión belül a legnagyobb vendégszám-növekedés Szegedet jellemezte.
A Békés megyei vendégéjszakák száma ugyanebben az időszakban 7,7 százalékkal, a látogatóké öt százalékkal csökkent. A második fél évtől teljes kapacitással üzemelő gyógyfürdőkben a visszajelzések szerint növekszik a látogatók száma, így a turizmus teljesítményében 2004 végéig kedvező változások várhatók. A szállodaberuházások területén előrelépés tapasztalható a megyében. Gyopároson tervezés alatt áll egy minőségi szolgáltatást nyújtó szálloda. Gyulán magánbefektetésben a vár közelében található régi kollégiumépületet alakítják át luxusszállodává.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.