Március végére készíthet előterjesztéseket az adóreform kidolgozására létrehozott bizottság - legalábbis ezt tervezi Akar László GKI-vezérigazgató, a testület elnöke. A szakember a bizottság alakuló ülésén elmondta: az elkövetkezendő hetekben a testület, illetve munkabizottságai hetente, de akár sűrűbben is tanácskozhatnak. Kiderült: a huszonegy tagú főbizottságban többséget alkotnak a civilek - köztük a munkaadók képviseletében Antalffy Gábor Kisosz-elnök és Parragh László, az MKIK első embere -, és az öt munkacsoportból kettőt nem minisztériumi szakértők irányíthatnak. Zara László az Adótanácsadók Egyesülete részéről az adórendszer egyszerűsítésének feladataival, Sághy Zoltán szakértő - "mellesleg" a PM volt helyettes államtitkára - az egyszerűsített vállalkozói adóval kapcsolatos teendőkkel foglalkozó albizottságot irányíthatja.
A munkaadók számára nagyon fontos, hogy az élőmunka terheinek áttekintésére külön munkacsoport alakult - nyilatkozta a Világgazdaságnak Antalffy Gábor. A Kisosz ügyvezető elnöke szerint a terhek csökkentése nemcsak a foglalkoztatás növelése, hanem a versenyképesség javítása szempontjából is elengedhetetlen. A munkaadók mindegyikének lehetősége lesz szakértőket delegálni az egyes csoportokba aszerint, melyiküknek milyen témakörökben van elsősorban mondanivalója.
Nem a költségvetés bevételei motiválják az adórendszer átalakítását - jelentette ki az alakuló ülésen Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök megismételte azt a nézetét, miszerint a jobb és hatékonyabb adórendszer a versenyképesség javításának eszköze is, amit össze kell hangolni a társadalom- és a szociálpolitikával. A kormányfő három "kategóriában" vár javaslatokat a bizottságtól: az adórendszer egyes elemeinek "összeillesztésével" kapcsolatos részproblémák megoldására; az eljárási kérdések, a bürokratikus akadályok visszaszorítására; az egész rendszer "lényeges, bátor és radikális" átalakítására.
Ez utóbbi kapcsán Draskovics Tibor azt mondta: az alapelvek és a struktúra tekintetében az adórendszer 1988-1989 óta azonos keretek közt működik, miközben kialakult a piacgazdaság Magyarországon. Eljött az idő, hogy azt a körülményekhez igazítsuk - magyarázta a pénzügyminiszter. Draskovics kiemelten fontosnak tekinti, hogy olyan adórendszer alakuljon ki, amely kevés kiszámíthatatlan elemet enged meg.
A kormányfő úgy látja, a kisebb finomítások egy részével már az idén elő lehet állni, a reformértékű lépésekhez is hozzá lehet kezdeni 2006-ban, a legfontosabb intézkedéseket pedig 2007-2008-ban kell meghozni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.