A nehéz lej július elsejei bevezetése miatt június 30-án és július elsején bankmentes napok lesznek Romániában, ekkor nem nyitnak ki a bankok, és a pénzkiadó automaták sem működnek majd. Egészen pontosan a pénzintézetek június 29-én bezárnak, és többségük csak a következő hét hétfőjén, július negyedikén nyit majd ki újra. A közbeeső napokon, beleértve a hétvégét is, felkészülnek az új pénznemmel történő munkára.
Hasonlóképpen felfüggesztik a bankjegykiadó automaták működését is. Nem nyit ki a bukaresti értéktőzsde, a másodlagos elektronikus tőzsde, a Rasdaq és a nagyszebeni tőzsde sem. Ez utóbbiak azonban már június 27-én beszüntetik a nyilvános tevékenységet, és csak a 4-én, hétfőn kezdik újra.
Mint ismert, Romániában az idén július elsejétől tízezer korábbi lej (ROL) egy új, úgynevezett nehéz lejt (RON) ér majd. A korábbi pénz párhuzamosan használható az újjal, egészen 2006. december végéig. Az átmeneti időszakban a nyilvántartásokat mindkét pénznemben vezetni kell. A törvény szerint a régi címleteket egészen 2009. december 31-ig lehet beváltani a Román Nemzeti Bankban, ám a bank kilátásba helyezte a határidő eltörlését.
A pénzbeváltást számos előkészítő intézkedés előzte meg, például március elsejétől Romániában kötelező az árak kifüggesztése a régi, valamint a bevezetendő nehéz lejben egyaránt. A kereskedők időközben beszerezték a megfelelő szoftverrel ellátott, a kettős ár leolvasására alkalmas pénztárgépeket. A rendelkezés célja, hogy július elsején a kereskedők ne függesszenek ki nagyobb árakat, hiszen a pénzreformról szóló törvény egyértelműen kijelenti, hogy szó sem lehet az árak felfelé kerekítéséről. (Mivel azonban július elsejétől 6,8 százalékkal drágul a villamos energia, 8 százalékkal pedig a földgáz, ez természetesen a termékek árában is tükröződik majd.)
Nehéz helyzetbe kerülnek a könyvelők, akiknek fél évkor kell átállniuk az új, kemény lejben vezetett nyilvántartásra, és kénytelenek ezért áttanulmányozni, majd alkalmazni a pénzügyminisztérium által kidolgozott normarendszert, amely már most elérhető interneten is (http://anaf. mfinante.ro).
A részvénytársaságok mostanig kötelesek voltak részvényeik értékét úgy kerekíteni, hogy az osztható legyen tízezerrel, s ez különösen az eladósodott, felszámolás előtt álló vagy egyéb nehézségekkel küszködő cégek esetében nem mindig történt meg, hiszen ez feltételezi a részvényesek közgyűlésének összehívását és ott egy közös döntés meghozatalát. Azokban az esetekben, amikor a részvények névleges értékét régen nem aktualizálták, és most ez tőkeemelést igényelt volna, sok esetben a tulajdonosok nem hajtották végre a törvény által előírt lépéseket.
Az átállástól szakértők a nehéz lejbe vetett bizalom növekedését várják, amely a lejben magán- és jogi személyek által igényelt finanszírozások számának jelentős növekedésében tükröződhet. A nemzeti bank elemzői arra számítanak, hogy különösen a cégek 3-5 éves hiteleinél lesz látványos eltolódás a lej felé. Ugyanakkor a bankok hozzáállása is változik majd, mivel a növekvő betétek hatására könnyíteni fogják a nemzeti valutában adandó hiteleket is.
A beváltás napját követően az állam és a különböző cégek is kötelesek a béreket, juttatásokat, segélyeket és nyugdíjakat új pénznemben kiadni. A szabály ez esetben is az, hogy az új pénznem a réginek tízezerrel osztott része, és az 50 baninál kisebb maradékot lefelé, a nagyobbat pedig felfelé kell kerekíteni. Az előírás a késedelmesen kifizetett juttatások esetén is érvényes. Az átállást megkönnyíti, hogy az új bankók színe és a rajtuk található ábrák változatlanok maradnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.