BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tesztelik a tb-csipkártyát

Jó ütemben halad az egészségbiztosítási csipkártya bevezetése, márciustól három dunántúli megyében már tesztelik a rendszer működését. Az év második felétől élesben üzemel a patikák és az OEP közötti online rendszer is. Az informatikai fejlesztésektől (a jövő évtől bevezetendő egyéni járulékszámlával együtt) az egészségügyi finanszírozás hatékonyságának javulását várják a szakemberek.

Hamarosan megkezdődik az európai uniós elektronikus csipkártya pilotprogramja Győr-Moson-Sopron, Zala és Vas megyében – tájékoztatta lapunkat Király Gyula, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgató-helyettese. Terveik szerint márciustól 8-10 ezer ember kapja meg a kártyát, amelyet 30-35 háziorvosi és szakrendelőben, kórházban és patikában használhatnak. Ezekre az elfogadóhelyekre a biztosító kártyaleolvasókat telepít, s az intézmények kapcsolatban lesznek a megyei és az országos egészségpénztárral is, így azonnal kiderül, jogosult-e a beteg a biztosító által finanszírozott ellátásra. A kísérletet az OEP az első fél évben kívánja lezárni, így a jövő évi költségvetésbe betervezhetik az elektronikus kártya országos bevezetésének költségeit. Jövő januártól ugyanis élesben működik az egyéni járulékszámla, amelyről a kormány a száz lépés program keretében döntött. E szerint mindenkinek fizetni kell tb-járulékot, a fizetésre képtelenek után pedig az állam utalja át a pénzt a biztosítónak.
Hazánk az elektronikus kártya bevezetésével jól áll, ugyanis már tavaly elkészült az a plasztiklapocska, amely felváltotta az E-111-es nyomtatványt, amellyel korábban az uniós országokba utazók igényelhették az egészségügyi ellátásokat. Most ezt a lapocskát látják el csippel annak érdekében, hogy a biztosított a különféle hazai és uniós egészségügyi szolgálatok elektronikus rendszereihez hozzáférhessen, ez alapján kapja az OEP-kontójára az ellátást.
Az OEP saját erőből kifejlesztett európai egészségbiztosítási kártyája megegyezik az uniós tagállamok dokumentumaival. Az előnyomott nyers plasztikok gyártására és nyomtatására alkalmas eszközök beszerzésére 125 millió forintot fordított a biztosító. A legyártott alapkártyák mennyisége várhatóan 2-3 évig elegendő lesz, hiszen egyelőre csak azoknak adják ki, akik külföldi utazásaik miatt azt igénylik. A teljes bevezetéséig használatban marad a jelenlegi kék színű tajkártya.
A biztosítási kártya ára egyébként a rajta tárolt adatmennyiségtől függ, de ezer forintnál olcsóbb lesz – mondta a főigazgató-helyettes. Egészségkártya funkciója mellett ugyanis rátelepíthető a nyugdíjjogosultság, a közúti okmány, a kapubeléptető, ám ezekhez szükséges az adatvédelmi jogszabályok kidolgozása, hiszen ez a dokumentum C típusú okmánynak számít.
Az Európai Unió tagállamaiban 2008-tól kötelező (más uniós országok egészségügyi szolgáltatásainak igénybevételéhez) az egységes elektronikus egészségkártya használata. Ennek előzményeként 2004-ben hazánk tíz tagállammal együtt indította el a Netc@rds projektet, amellyel modellezni kívánták az uniós polgárok betegellátását más országok egészségügyi intézményeiben, illetve az ellátásért járó finanszírozást a tagállamok biztosítói között. A kártyát először az athéni olimpia 1200 résztvevője kapta meg, akkor hetvenen vették igénybe a görög gyógyintézeti ellátást, köztük néhány magyar is. A kártya jól vizsgázott.
Király Gyula elmondta azt is, hogy e hónap végén fejeződik be az Országos Egészségbiztosítási Pénztár és a patikák között kiépített online kapcsolat próbaüzeme a közgyógyellátottak receptjeinek ellenőrzéséről. A számítógépes kapcsolat kiépítésének 95 millió forintos költségét a biztosító állta. A novembertől folyó kísérletbe kezdetben száz, ma már 300 patika kapcsolódott be. Az informatikai rendszer képes arra, hogy a gyógyszerész a közgyógyellátotti címen felírt recept jogosságáról két másodpercen belül meggyőződjön – mondta lapunknak Király Gyula. Az ellenőrzések során havonta 20-30 ezer hibás receptet szűrnek ki, amelyek a legtöbb esetben téves taj számot tartalmaznak, de az is előfordult, hogy elhunytak nevére és taj számára írták fel a gyógyszert.
Az informatikai rendszer július 1-jétől már élesben üzemel. Ez azért fontos, mert az új, a tervezett havi 12 ezer forintos egyéni gyógyszerkerethez kapcsolódó igazolványokat ez év közepétől adják ki, az elképzelések szerint jövő januártól csak azokkal lehet közgyógyellátást kapni. A keretösszeget a patikus az új rendszer segítségével ellenőrizni tudja, s ha nincs már fedezet, a felírt orvosságot a többi biztosítottnak járó tb-támogatással válthatja csak ki a közgyógyos.

Az OEP által nyilvántartott 519 993 közgyógyellátott alanyi jogon (hadigondozott, rokkant), a család alacsony jövedelme miatt normatív alapon, illetve az önkormányzatoktól méltányosságból jutott hozzá a közgyógy-ellátotti igazolványhoz, számuk folyamatosan változhat. A jelenlegi rendszer szerint egy 705 orvosságot tartalmazó listáról írhatnak föl számukra gyógyszert az orvosok. A jövőben a teljes tb-listára jogosulttá válnak, ám a havi gyógyszerkeret 12 ezer forint lesz, ezt – indokolt esetben – évente egyszer hatezer forinttal kiegészíthetnek. Az igazolvánnyal térítésmentesen jutnak hozzá a gyógyászati segédeszközökhöz és a gyógyfürdő-szolgáltatásokhoz is. A gyógyszerek és szolgáltatások árából a tb a többi biztosítottnak járó részt fizeti, ám a beteg által térítendő összeget az állam állja.




Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.