BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Befektetés: ingatlan, kötvény, részvény – kiderült, mit vesznek a magyarok a nyárra

Háromszázmilliárd forintos nagybevásárlással fordultak rá a nyárra a megtakarítók az alapkezelőknél, az összvagyon újabb mérföldkövet lépett át májusban. A kötvény mellett a részvényalapok is keresett befektetésnek bizonyultak.

Újabb mérföldkő átlépésével és mindenkori csúcsvagyonnal fordultak rá a nyárra a hazai befektetési alapok. Az alapkezelőknél fialó befektetések összértéke 444 milliárd forinttal, 24 423 milliárd forintra hízott május végére a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adatai szerint.

befektetés, kötvény, részvény, ingatlan, befektetési alap,Graph,Stock,Market,Economics,,Chart,Growth,Business,To,Success,Globally. versenyképesség
Szintet lépett májusban a magyarok kedvelt befektetése / Fotó: Shutterstock

A befektetési jegyek eszközértékének bővülése ezzel már 37 hónapja, azaz több mint három éve töretlen. Az újabb, közel 2 százalékos gyarapodáshoz 

  • a friss megtakarítások 300,2 milliárd forinttal, 
  • az áremelkedés pedig 146,6 milliárd forinttal járult hozzá, 
  • miközben a devizapiaci mozgások hárommilliárd forinttal mérsékelték az összvagyont.

Befektetési lázban égnek a magyarok

A májusi nettó értékesítés 50 százalékkal magasabb az áprilisinál, ennél bőségesebb tőkebeáramlásra ezt megelőzően legutóbb 2024 márciusában volt példa az MNB statisztikája alapján.

A legnagyobb tételben, 72 milliárd forint összértékben a származtatott alapokat vásárolták az ügyfelek. A több mint 3000 milliárd forintot kezelő termékek 39 milliárd forint hozamot is termeltek nekik, a hónapot így 3,7 százalékos bővüléssel zárták.

A messze a legnagyobb vagyonnal rendelkező kötvényalapokba 50 milliárd forintot fektettek a megtakarítók, a hozamokkal kiegészülve szűk 1 százalékos bővülést regisztrált ez a kategória.

A kötvények népszerűségével vetekedett a részvényalapok értékesítése is. Az ilyen eszközökből 44 milliárd forintnyi kereslet mutatkozott az utolsó tavaszi hónapban. A tőzsdei árfolyam-emelkedés ezt 75 milliárd forinttal toldotta meg, a kategória így az összes többi alaptípust maga mögé utasítva 6,3 százalékos növekedéssel zárta az időszakot.

 

A kockázati és magántőkealapok 65 milliárd forintot szívtak fel a piacról, az ehhez képest mérsékelt felértékelődéssel együtt pedig 80 milliárd forintos bővülést regisztrált az 5000 milliárdos mérföldkőhöz közelítő eszközkategória.

A garantált és az ingatlanalapokba is tekintélyes, 25-24 milliárd forintos friss megtakarítás érkezett, a hozamok azonban csak az utóbbinál gyarapították a befektetési jegyek tulajdonosait. Az ingatlanalapok bő félszázalékos növekedést tudtak így felmutatni, a jóval kisebb méretű garantált alapok pedig 2,6 százalékkal bővültek.

A vegyes alapokba 10 milliárd forintot fektettek májusban, amit csekély mértékű áremelkedés egészített ki, együttesen 1,8 százalékos emelkedést eredményezve.

A pénzpiaci alapokból négymilliárd forintot váltottak vissza a tulajdonosok, a stagnáló hozamok mellett ez 1 százalékos visszaesést okozott a legkisebb méretű kategóriánál.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.