A Mol az ukrajnai Odessza kikötőjéből induló vezetéket tartja a legjobb diverzifikációs lehetőségnek a Bloomberg cikke szerint. A társaságot bírálatok érik az orosz energiától való erős függése miatt, a Mol azonban keresi az olajimport új forrásait és irányait.
A vállalat hozzá szeretne férni az Odessza és Brodi közötti kőolajvezetékhez, amely Ukrajna fekete-tengeri kikötőjétől a lengyel határ közeléig fut. Ezen számos globális termelőtől a tengeren érkező olajat szállíthatna Szabó Szabolcs Pál, a Mol értéklánc-menedzsmentért felelős alelnöke szerint. Az olaj ezután a Barátság kőolajvezeték déli ágán juthatna el Magyarországra, ahová jelenleg is a Barátságon érkezik az orosz olaj. Az Odessza–Brodi vezeték az ukrán–lengyel határ közelében csatlakozik a Barátságba. Az odesszai vezeték
ellátásbiztonságot is szolgálná a Mol illetékese szerint. (Az odesszai vezeték használatának lehetőségéről először a G7 írt, egy hete.)
Magyarország 2022-ben mentesült az Európai Unió orosz nyersolajtilalma alól, mert nem rendelkezik tengerparttal. Így továbbra is vásárolhat orosz nyersolajat a Barátságon. Az országra azonban nyomás nehezedik – emlékeztet a Bloomberg –, hogy fokozatosan állítsa le ezeket a szállításokat, mert az Európai Unió 2027-től meg kívánja szüntetni az Oroszországból érkező energia importját.
Azonban az ukrán infrastruktúrához való csatlakozás sem lenne egyszerű, mivel Odessza gyakori célpontja az orosz rakétatámadásoknak, a jelenleg üzemen kívüli csővezetéken pedig hatalmas beruházásokra lenne szükség. A Fekete-tengert is erősen aknásították az ukrán partok közelében, amióta Oroszország 2022-ben lerohanta nyugati szomszédját. Az elmondottakból következően inkább elméleti lehetőségről van szó tehát, mint gyakorlatiról.
A hírügynökség úgy fogalmaz, hogy a vezeték használatba vétele politikai akrobatikát is igényelne az oroszbarát magyar miniszterelnöktől, Orbán Viktortól, aki felszólította az EU-t, hogy csökkentse Ukrajna támogatását és szüntesse meg az Oroszországgal szembeni szankcióit. „Orbán Viktor számos energiaügyi megállapodást kötött Moszkvával, és jelenleg azzal kampányol az újraválasztásáért, hogy blokkolja Ukrajna EU-csatlakozását” – olvasható.
A Mol szeretné, ha az EU és más érintett országok részt vennének az odesszai kőolajvezeték újraindításában, ami a vállalat szerint Szerbia számára is alternatíva lehet az orosz olajjal szemben. Magyarország és Szerbia között épül kőolajvezeték. „Ha az EU ragaszkodik ahhoz, hogy a régió feladjon egy megbízható ellátási útvonalat, akkor szerepet kell játszania egy valódi alternatíva létrehozásában” – mondta Szabó Szabolcs Pál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.