A küszöb-országokban, más néven a felzárkózó piacokon aktív befektetők május eleje óta befektetett tőkéjük átlag egyötödét elvesztették, különösen sok tanulópénzt kellett fizetniük azoknak a befektetőknek, akik Magyarországra és Törökországra helyezték tétjeiket, írta pénteken a Die Welt berlini lap.
Miközben a kelet-európai befektetői kedvencnél, a budapesti tőzsdén hét hét alatt az ott jegyzett részvények összértéke 26,4 százalékkal csökkent, "a Földközi-tengeri tigrisállam", Törökország részvénypiaca 37,5 százalékos mínusszal lepte meg a befektetőket. A befektetők elbizonytalanodtak, és azon tanakodnak, hogy a zuhanás feltörekvő piaci válságba torkollhat-e, állapította meg a Die Welt, amely azonban cikkének egy más helyén, szakértőre hivatkozva, végül is kicsinek tartja ezt az esélyt.
A lap idézi Matthias Sillert, a Raiffeisen Capital Management (RCM) feltörekvő piacokkal foglalkozó szakértőjét, aki szerint "Kelet- és Közép-Európából az alapok által kezelt vagyon 10 százalékát kivonták, ez háromszor annyi, mint a korábbi kiigazítások alkalmával." A Die Welt szerint számos érintettet különösen az nyugtalanít, hogy nem csak az értékpapír-árfolyamok, hanem a valuták is komolyan gyengültek.
A mínusz különösen a devizaterületen számos befektetőt első pillantásra az ázsiai válság kezdetére emlékeztethet - mondta a lapnak Jon Harrison, a Dresdner Kleinwort Wasserstein (DrKW) szakértője. Közelebbről szemügyre véve a dolgokat azonban az tapasztalható, hogy a helyzet országonként más és más, nem lehet futótűzről beszélni.
Drámaian alakul a helyzet mindenekelőtt a magyar forint, a dél-afrikai rand és a török líra esetében. Ennek a három valutának a gyengülése a tavasszal kezdődött negatív irány óta akár a 20 százalékot is eléri.
Úgy látjuk, hogy különösen azoknak az országoknak a valutája van nyomás alatt, ahol magas a fizetési mérleghiány - mondta a berlini lapnak Jan Krämer, a német Commerzbank feltörekvő piaci elemzője. Jobb a helyzet a többlettel rendelkező országok valutája, például az orosz rubel és a brazil real esetében, ezek az országok részben a magas nyersanyagárakból húznak hasznot. A feltörekvő piaci válság lehetőségét - az 1997-es ázsiai helyzettel ellentétben
Krämer azért tartja csekélynek, "mert a jelenlegi helyzet alapvetően jobb, az érintett valuták, ellentétben a kilencvenes évekkel, nem kötődnek a dollárhoz, és a gazdasági bázisadatok is csaknem az összes országban messze jobbak a korábbiakhoz képest, a valutatartalékok nagyobbak, a külföldi adósság kisebb. Mindezek ellenére a befektetőknek nem szabad nagyszabású javulásra számítaniuk széles fronton, mivel a gyengeség okai belátható ideig nem változnak.
Különösen veszélyeztetettek a nagy fizetési mérleghiányú országok, mindenekelőtt Törökország, Magyarország, de Dél-Afrika, Románia és Bulgária is. Viszonylag védettek a veszéllyel szemben a többletet felmutató gazdaságok, mint például Brazília, zárta következtetéseit a Die Welt pénteken. (MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.