BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az energetika meghatározó elem

A kétoldalú kapcsolatok fő eleme az energetika, energiakapcsolatainké pedig a szénhidrogénimport és a nukleáris ipari együttműködés. A Magyarországon felhasznált évi 6,9 millió tonna olaj 88 százalékát, s a 14,5 milliárd köbméter gáz bő 60 százalékát vásároljuk orosz szállítóktól, továbbá az orosz tervezésű paksi atomerőmű által felhasznált fűtőelemek egészét. Tavalyi oroszországi behozatalunknak 93 százalékát tették ki az energiahordozók az első kilenc hónapban, 4,26 milliárd dollár értékben.

A két ország energiacégei már több éve igyekeznek közvetlenül is megjelenni egymás piacán. A Mol 2002-ben ZMB néven nyugat-szibériai olajtermelő vegyes vállalatot hozott létre az orosz Jukosszal. A ZMB-n keresztül a Mol 2005-ben már 45 százalékkal több olajat hozott a felszínre (1,37 millió tonnát), mint Magyarországon. (Amikor az orosz állam a Jukosz működését ellehetetlenítette, helyét a Russznyefty vette át a ZMB-ben, a Lukoil pedig az importban.)

A Mol azóta két másik oroszországi érdekeltségre tett szert. 2005 októberében megszerezte a Szurgut–7 kutatási blokkot tulajdonló Szevero-zapadnaja Nyeftyanaja Gruppa azon 50 százalékát, amelynek még nem volt a birtokában – nem hivatalos adatok szerint 15,5 millió dollárért. 2006 decemberében a Bajteksz céget vette meg. Itt anynyi tudható, hogy a Bajteksz 66,7 millió hordós készletei révén a Mol tartalékai mintegy 20 százalékkal nőttek. VG

A Lukoil Magyarországon

Magyarországon 2005-ben jelent meg az orosz Lukoil. Mára az üzemanyag-kiskereskedelem 3 százaléka az övé, részesedését a már bejelentett, illetve tervezett akvizíciói révén legalább a kétszeresére növeli az év végére.

Nagyobb súlyú, hogy tavaly a Gazprom gázmonopolcég megszerezte az E.On Földgáz Storage, illetve az E.On Földgáz Trade társaság 50 százalék mínusz egy szavazatát, valamint az E.On Hungária gáz- és áramszolgáltató 25 százalék plusz 1 szavazatát. (A tranzakció nem zárult le.)

A Mollal magyarországi kereskedelmi gáztárolót hozna létre mintegy 140 milliárd forintból, a létesítmény kapacitása elérheti a 15 milliárd köbmétert, s tervbe vették gáztranzitunk felfuttatását is.

Nagyobb súlyú, hogy tavaly a Gazprom gázmonopolcég megszerezte az E.On Földgáz Storage, illetve az E.On Földgáz Trade társaság 50 százalék mínusz egy szavazatát, valamint az E.On Hungária gáz- és áramszolgáltató 25 százalék plusz 1 szavazatát. (A tranzakció nem zárult le.)

A Mollal magyarországi kereskedelmi gáztárolót hozna létre mintegy 140 milliárd forintból, a létesítmény kapacitása elérheti a 15 milliárd köbmétert, s tervbe vették gáztranzitunk felfuttatását is.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.