Újabb részletek derültek ki az Európai Bizottság ma megjelenő energiapolitikai tervezetéből. Az európai energiacégek feldarabolására, a vezetékes hálózatok leválasztására, illetve a nemzeti energiafelügyeletek erősítésére vonatkozó javaslatokon kívül Brüsszel konkrét terveket dolgozott ki az unió energiaellátási biztonságának fokozására, a megújuló energiaforrások arányának emelésére, illetve az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére.
A globális felmelegedés veszélyeiről szintén a napokban kiszivárgott brüsszeli jelentés fényében különösen aktuális légkörvédelmi kérdésben azonban még az EB-n belül sincs teljes egyetértés. Sztavrosz Dimasz környezetvédelmi biztos ugyanis azt javasolta, hogy 2020-ra az 1990-es szinthez képest 30 százalékkal csökkentsék az unióban az emisszió mértékét. Az európai ipar versenyképességi érdekeit szem előtt tartva Günter Verheugen vállalkozásügyi biztos azonban csak 15 százalékos kibocsátási mérséklést támogatott. Kiszivárgott hírek szerint kompromisszumos megoldásként a bizottság tervezete azt javasolja, hogy 20 százalékos legyen a gázkibocsátás csökkentésének mértéke.
Az energiapolitikai tervezet másik központi eleme az unió energiaellátási függőségének lazítása. Habár a dokumentum nyíltan nem fejti ki, mennyire veszélyes lenne csupán az orosz gázszállításokra bízni az unió energiaellátását, de sürgeti az alternatív beszerzési lehetőségek felkutatását. A Kaszpi-tengeri energiahordozó-források biztosítása érdekében Kazahsztánnal, illetve Azerbajdzsánnal a már meglévő megállapodások betartatását tartja kiemelt fontosságúnak a bizottság. Emellett Brüszszel erősítené a kapcsolatot Norvégiával, valamint az EU harmadik legnagyobb gázellátójával, Algériával is. VG
Ennek értelmében konkrét rendelkezésekre tesz javaslatot, amelyek például előírnák az építkezési cégeknek az energiahatékony eszközök minél szélesebb körű alkalmazását az új és felújított épületeknél.
Emellett Brüsszel szigorúbb követelményeket állítana az elektronikai eszközöket gyártó cégek elé, hogy minél energiatakarékosabb termékek gyártására ösztönözze azokat.
Ennek értelmében konkrét rendelkezésekre tesz javaslatot, amelyek például előírnák az építkezési cégeknek az energiahatékony eszközök minél szélesebb körű alkalmazását az új és felújított épületeknél.
Emellett Brüsszel szigorúbb követelményeket állítana az elektronikai eszközöket gyártó cégek elé, hogy minél energiatakarékosabb termékek gyártására ösztönözze azokat.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.