BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Életminőség a pólus programban

Pécs az életminőség pólusa – ezzel a címmel fogadta el a kormány a város pólus programját, amelynek súlypontjai a technológiai és ipari jellegű versenyképességi pólusokhoz képest az egészség-, a kultúra- és a környezetipar. Pécs a saját és a régió adottságaira építve e pillérek mentén kívánja átrendezni a térség gazdaságát olyan új együttműködési rendszerekbe, amelyek révén kihasználhatóvá válik a piacok nemzetközi szinten tapasztalható jelentős növekedése. A program magában foglalja a kutatástól a technológia fejlesztésén át a termék- és szolgáltatásfejlesztés teljes spektrumát. A város vezetése gazdaságfejlesztő stratégiai célként jelölte meg többek között a fejlesztések egységes irányba és integrált rendszerbe foglalását. A rendelkezésre álló természeti, technikai, technológiai, infrastrukturális és szellemi kapacitások komplex hasznosításával olyan fejlődést szeretnének elindítani, amely lehetővé teszi a tudásintenzív, magas jövedelmezőségű termékek, szolgáltatások felé való elmozdulást, és nemzetközi dimenzióban is látható kínálatot teremt a városban és környezetében. Ezekre a kapacitásokra támaszkodva ugyanis Pécs és régiója a világpiacon is ismertté tehető, a megvalósult beruházások sok munkahelyet teremthetnének, a fiatal munkaerő városba vonzásával megszűnhetne az elvándorlási tendencia és az ezzel járó regionális elöregedés, valamint enyhülnének a szociális feszültségek is.

A fejlesztések alatt számítanak a kis- és középvállalatok, az oktatási-kutatási-kulturális intézmények és a civilszervezetek kezdeményezéseire, hogy a város generálója lehessen Dél-Dunántúl új fejlődési pályára állításának. A gyakorlatban mindez az új klinikák, egészségközpontok megépítése mellett egy olyan világszínvonalú gyógyító és egészségmegőrző szakemberközösség kifejlesztését jelenti, amely a tehetősebb nyugat-európaiakat is a régióba vonzhatná, akik itt érvényesítenék egészségügyi biztosításukat. A város, a megye és a kamara közös finanszírozásában megvalósuló pólus program második pillére, a kulturális ipar területe szolgáltató jellegű, és jelentős hatása lesz a minőségi turizmus híveinek és az igényes vevőkörnek a városba és környékére csábításában. A harmadik pillér kifejezetten környezetkímélő, környezetbarát technológiák kifejlesztésén alapul. Egyre növekvő célcsoport keres ugyanis olyan termékeket, amelyek nem rombolják a környezetet, hanem a jövő generációk iránti felelősségből inkább támogatják minőségének javítását.

A pólus programban részt vevő valamennyi város, így Pécs is, 100 millió forint támogatást kapott a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől a pólus stratégia elkészítésére és a kulcsprojektek előzetes megvalósíthatósági tanulmányainak kidolgozására. Ez vissza nem térítendő kormányzati forrás, míg az európai uniós támogatások lehívására csak sikeres projektek keretében nyílhat mód, reményeink szerint már az elkövetkező 3-4 hónapban – nyilatkozta lapunknak Merza Péter, a Pécs Fejlesztési Kft. ügyvezetője. A program megvalósítása nincs konkrét időhöz kötve, azonban szeretnénk az első projekteket már a 2007–2008-as akciótervekben elindítani, ez azt jelenti, hogy 2009–2010-re befejeződhetnek az első beruházások – tette hozzá. Az Európa kulturális fővárosa programnak köszönhetően eddig a legtöbb projekttervezet a kulturális ipar területén érkezett. Kiemelendő a számos film-, médiaipari, kreatív ipari munka, de idesorolhatjuk a kapcsolódó idegenforgalmi projekteket is. Az egészségipari projektgazdák, vállalkozók aktivitása szintén számottevő, a környezetipari fejlesztési tervek pedig egyrészt a hulladékok energetikai hasznosítására, a fenntartható városüzemeltetésre, valamint különféle zöldenergiák előállítására (mint geotermikus energia, tisztaszén-technológia) koncentrálnak. Ezek között körülbelül 5-6 igen jelentős projekt található. Összességében 10-12 jól előkészített pólus projekt van, illetve további 70-80 alkotja a programot, ezek tartalma még részletes kidolgozásra szorul – mondta a szakértő.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.