A lassulást Brüsszel elsősorban a megszorító intézkedések hatásával magyarázza. Az adóemelések és az ártámogatások csökkenése a háztartások fogyasztását 0,6 százalékkal vetheti vissza, miközben a kormányzati fogyasztás és az állami beruházások szintén visszaesnek. A tavalyi évhez hasonlóan a gazdaságot várhatóan az export húzza majd, ez a gyengülő belső kereslet okán mérséklődő importtal karöltve 2008-ra akár a GDP két százalékához közeli szintre is leszoríthatja a folyó fizetési mérleg hiányát. Ez az érték 2005-ben még 6,8 százalék volt.
A foglalkoztatás az elkövetkező két évben a bizottság szerint stagnálni fog Magyarországon. A szabályozási változások nyomán bővülő munkaerő-kínálat így
a munkanélküliség folytatódó emelkedéséhez vezet: miután a ráta tavaly 7,2-ről 7,5 százalékra módosult, az idén és jövőre az EU és az eurózóna átlagát egyaránt meghaladva 7,8 százalékot érhet el. A gazdasági teljesítmény lanyhulása és a közszféra bérbefagyasztásai nyomán a fizetések az idén a fogyasztói áraknál lassabb, jövőre viszont már némileg gyorsabb ütemben nőhetnek.
A magyarországi infláció az idei év első felében tetőzhet, meghaladva a nyolc százalékot, miután tavaly a szabályozott árak jelentős mértékű emelése nyomán az éves fogyasztói áremelkedés üteme a 2005-ös 3,5-ről 4 százalékra változott. 2007 második felében viszont az egyszeri árdrágító hatások (áfaemelés, az ártámogatások csökkentése) elülése, valamint a forint erősödése nyomán dezinflációs folyamatok indulhatnak meg, így az idei év egészére a bizottság 7,5, jövőre pedig 3,9 százalékos fogyasztói áremelkedést vár.
Miután tavaly az államháztartás hiánya 7,8-ről a GDP 9,2 százalékára ugrott, az idén az egyenleg 6,8 százalékra javulhat. A jelenlegi politikák folytatása esetén a hiány jövőre tovább mérséklődhet, a GDP 4,9 százalékára. A csökkenés elsősorban a tavaly nyáron elfogadott adó- és járulékemeléseknek köszönhető, ezek nyomán az adóteher 0,8 százalékponttal, a GDP 38,1 százalékára nőtt. VG
Az EU-ban 2006 és 2008 között várhatóan 9 millió új munkahely jön létre, így a munkanélküliség a 2005-ös 8,7-ről 2008-ra 6,7 százalékra csökkenhet. Ilyen alacsony értéket a 90-es évek eleje óta nem regisztráltak.
A jó konjunktúra az államháztartási helyzetet is javítja. Az átlagos hiány az EU-ban tavaly a 2005-ös 2,3-ről 1,7 százalékra esett, ezt az idén 1,2, jövőre 1 százalékos deficit követheti. Ez utóbbi 2000 óta a legalacsonyabb hiány lenne.
Az EU-ban 2006 és 2008 között várhatóan 9 millió új munkahely jön létre, így a munkanélküliség a 2005-ös 8,7-ről 2008-ra 6,7 százalékra csökkenhet. Ilyen alacsony értéket a 90-es évek eleje óta nem regisztráltak.
A jó konjunktúra az államháztartási helyzetet is javítja. Az átlagos hiány az EU-ban tavaly a 2005-ös 2,3-ről 1,7 százalékra esett, ezt az idén 1,2, jövőre 1 százalékos deficit követheti. Ez utóbbi 2000 óta a legalacsonyabb hiány lenne.
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.