Mind Európára, mind az Egyesült Államokra vonatkozóan emelte idei inflációs előrejelzését az EIU. A londoni kutatóintézet legfrissebb makrogazdasági értékelésében a májusban jósolt 2,8 helyett 3,3 százalék (2009-re pedig 2,1 helyett 2,3) szerepel az euróövezet esetében, míg a tengerentúlon 3,7-ről 4 százalékra emelkedett a prognózis. A brent olaj hordónkénti ára az idén átlagosan 120 dollár lehet, 2009-ben pedig 110 dollár – mutat rá az inflációs nyomás egyik legfontosabb okára az EIU, amelynek szakértői májusban még csak 107 dollárt vártak mindkét esztendőre.
Az inflációnak a gazdaság lassulásával egyidejű elszabadulása nagy dilemma elé állítja a gazdaságpolitika irányítóit, hiszen a jegybankok már eddig is kénytelenek voltak magasabban tartani a kamatlábakat annál, amit a konjunkturális helyzet indokolt volna. Az EIU – a piaci elemzők többségéhez hasonlóan – arra számít, hogy az EKB júliusban 4-ről 4,25 százalékra emeli az irányadó kamatlábat. A Bank of England és az amerikai Fed pedig alighanem eltekint a közelmúltbeli csökkentések folytatásától, tehát 5, illetve 2 százalékon tartja a kamatlábat.
A gazdasági növekedés terén nagyjából az eddigihez hasonló borongós képet vázolja fel a tegnap közzétett jelentés. A felülvizsgált első negyedéves adatok fényében ugyan 0,8-ról 1,2 százalékra emelték a 2008-as amerikai GDP-bővülési prognózist, de a világ legnagyobb nemzetgazdaságának állapotát továbbra is „recesszióközelinek” értékelik. Az ingatlanpiac ugyanis még mindig nem érte el a mélypontot, ráadásul a lakosságot fogyasztás helyett az adó-visszatérítések megtakarítására ösztönzik a bizonytalan kilátások és a romló hitelfeltételek.
Az euróövezetben az árak emelkedése és a szűkülő monetáris mozgástér mellett a spanyol és ír ingatlanpiaci buborék kidurranása is rontja a képet. Jóllehet a január–március között mért negyedéves összehasonlításban 0,8 százalékos növekedés kifejezetten jó eredmény, az év hátralévő részében jelentős lassulás várható. A 2009-es növekedés az idei 1,6-osnál is egy tized- ponttal alacsonyabb lehet (májusban még 1,7 százalékot jósolt az EIU). A foglalkoztatási kilátások is rosszak, hiszen az elmúlt időszakban jobbára olyan ágazatokban (építőipar, pénzügyi szolgáltatások) létesültek új munkahelyek, amelyeket nagyon érzékenyen érint a globális pénzügyi válság.
Kelet-Közép-Európa kilátásait is gyengíti a nemzetközi feltételek romlása. Ez a legtöbb országban lassuló növekedést jelent 2007-hez képest, Magyarországon pedig azt, hogy a tavalyi 1,3-ról csak kevéssel 2 százalék fölé gyorsulhat a GDP bővülésének üteme. Ez a prognózis nagyjából összhangban van a piaci várakozásokkal: az előrejelzések többsége 2,5 százalék alatti expanzióból indul ki, egyedül a GKI vár számottevően jobb, 3 százalék körüli eredményt. A magyar exportágazat ugyanakkor továbbra is egészséges, a működőtőke-beáramlás folytatódik, így a folyó fizetési mérleg fokozatosan javul. A globális pénzpiaci zűrzavar ugyan eddig nem érintette az országot, de a forint jelentős értékvesztésének veszélye továbbra is fennáll – figyelmeztet az EIU.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.