BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem javultak a GDP-kilátások

A hetekben jelentetik meg az elemzők és a gazdaságkutatók a frissített makrogazdasági előrejelzéseiket. Jellemzően az inflációs kilátások romlásáról számolnak be a szakértők, míg többnyire helybenhagyják korábbi növekedési jóslataikat.

A kormánypárt szóvivője mégis talált egy olyan adatot a múlt héten, amelyet idézésre érdemesnek tartott. Nevezetesen a GKI Gazdaságkutató Zrt. a harmadik és negyedik negyedévre adott 3,5–4 százalék közötti GDP-növekedési jóslatát. Nyakó István interpretálásában ez a szám már úgy jelent meg, hogy négy százalék körüli mértékben bővül az idén a gazdaság. A GKI ugyan felfelé módosította korábbi prognózisát, de éves szinten még akkor is csak háromszázalékos növekedést vár.

A gazdaságkutató előrejelzése még így is túlzottan optimistának tűnik a többi elemzőéhez képest. A Reuters pénteken megjelent elemzői felméréséből az derül ki, hogy a legtöbben a 2–2,5 százalékos tartományba várják a 2008-as adatot, de van, aki mindössze 1,7 százalékos volumennövekedéssel számol. A kutatóintézetek mellett hazai és külföldi banki, illetve befektetési szakértők is megszólaltak a kérdésben. A prognózisok átlaga a kedvezőnek mondható fejlemények ellenére sem emelkedett, pedig legutóbb az építőiparról, azelőtt a jelentősebb súlyú ipari termelésről, illetve a külkereskedelemről is a várakozásoknál jobb adatok jelentek meg.

A GKI egyébként főként a kiemelkedően jó várható mezőgazdasági teljesítményre alapozza optimizmusát, ezzel kapcsolatban azonban a többi elemző egyelőre óvatosabb, és kivárja a tényleges eredményeket. Az első negyedév tényadatai alapján valóban számottevő volt a mezőgazdasági szektor bővülése, viszont több szolgáltatási ágazat gyengébb teljesítményt nyújtott a tavalyinál. Főként a pangó belföldi kereslet miatt nem tud növekedni a hazai piacra termelő szféra, jóllehet a lakossági jövedelmek már enyhe emelkedést mutatnak.

Az inflációs előrejelzésekben sokkal egységesebb az elemzői kar: szinte minden a Reuters által megkérdezett szakértő a 6,5–7 százalékos sávba várja az idei drágulást; a prognózisok átlaga megközelítően fél százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest. A várakozásokra az újabb és újabb rekordszintre emelkedő energiaár és a nem szűnő élelmiszer-drágulás volt a legnagyobb hatással.

Az idei évi államháztartási hiánnyal kapcsolatban is hasonlóan egységesek az elemzők. Mindenki a Pénzügyminisztérium négyszázalékos GDP-arányos tervszámának a teljesülésére számít, sőt, többen még ennél jobb adatot sem zárnak ki. A jövő évre vonatkozó deficitcéllal kapcsolatban viszont nincs konszenzus: csak a gazdaságkutató intézetek szakértői várják a PM-cél teljesülését, a piaci elemzők most azt jósolják, hogy a kormány letér a konvergenciaprogramban vállalt pályáról. A kormányzati ciklus második felére kisebbségbe szoruló kormánytól aligha várható további fiskális szigorítás. Míg a GKI úgy becsüli, hogy e nélkül is tartható a 3,2 százalékos arány, addig többen már négy százalék feletti értékkel kalkulálnak.

A szigor mellett szólna az is, hogy a 2007-es eredmények alapján Magyarország kivételével valamennyi EU-tag teljesítette a tagsági szerződésben vállalt, a maastrichti kritériumnak megfelelő három százalék alatti szintet. Ezzel már csak hazánk maradt a túlzottdeficit-eljárás alatt, így meglehetősen rossz fogadtatásra számíthatnánk a hiány újbóli emelkedése esetén. BD

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.