A túlhevülés helyett most már a gazdaság hirtelen lassulását tekinti az első számú problémának az olimpiára készülő pekingi vezetés. Ez derült ki a Hu Csin-tao államfő-pártfőtitkár pénteki nemzetközi sajtókonferenciáján elhangzottakból, továbbá a kínai jegybank legfrissebb intézkedéseiből.
Fenn kell tartanunk a folyamatos, viszonylag gyors fejlődést, ugyanakkor vissza kell fognunk az árak túlzott emelkedését – foglalta össze a világ többi országában is ismert gazdaságpolitikai dilemmát Hu, aki most, az olimpia megnyitása előtt néhány nappal találkozott első ízben a nyugati média képviselőivel. Elismerte, hogy a nemzetközi gazdasági környezet bizonytalan, és országa egyre nagyobb kihívásokkal és nehézségekkel kénytelen megküzdeni.
A kínai növekedés persze nyugati vagy magyar szemmel továbbra is irigylésre méltó: a tavalyi 11,9 után az idei első negyedévben 10,6, a másodikban 10,1 százalékos GDP-bővülést mértek. A lassulás üteme azonban meghaladja a Peking által kívánatosnak tartottat amiatt, hogy a korábbi túlpörgés visszafogását célzó intézkedések éppen akkor kezdték kifejteni a hatásukat, amikor a nemzetközi konjunktúra is gyengülésnek indult, ráadásul az év első hónapjaiban súlyos hóviharokkal és a szecsuáni földrengéssel is meg kellett küzdenie az országnak.
Különösen aggasztó hírek érkeznek a feldolgozóiparból. A kínai logisztikai és beszerzési szövetség beszerzésimenedzser-indexe a júniusi 52-ről 48,4 pontra csökkent, és szakértők szerint az ipari cégek ezrével kényszerülnek bezárni. Az utóbbi időben az olimpia miatt elrendelt gyárleállítások és közlekedési korlátozások is érezhetően rontják a gazdasági klímát.
Az infláció ugyan a februárban mért 8,7 százalékos csúcshoz képest mindössze 7,1 százalékot tett ki júniusban, ám ennek további visszafogása a gyenge konjunktúra miatt nem lehetséges. A pekingi jegybank éppen hogy a gyeplő lazítása mellett döntött a napokban: felhatalmazta a kereskedelmi bankokat, hogy öt százalékkal emeljék a hitelkihelyezéseik értékét. Ez 200 milliárd jüan, azaz mintegy 30 milliárd dollárnyi plusztőkét pumpálhat a gazdaságba, azon belül (legalábbis ha a hitelintézetek követik a monetáris hatóság ajánlását) az agrárszektorba és a kisvállalkozásokba. A jegybank a jüan évek óta tartó erősödésének visszafogásával is igyekszik segíteni az exportőröket. Júliusban csupán 0,33 százalékkal erősödött a kínai fizetőeszköz a dollárral szemben, ez tavaly nyár óta a legkisebb értéknek számított.
Óvatosan és konkrétumok nélkül, de bizonyos politikai reformok lehetőségére is utalt az államfő, amelyek úgymond „továbbvinnék az olimpiai játékok szellemét”. Persze nem nyugati stílusú változásokra kell gondolni: Hu Csin-tao úgy fogalmazott: a „szocialista demokrácia kiterjesztésére” és a „szocialista jogállamiság erősítésére” fog törekedni.
A sajtó képviselői számára az olimpia idejére feloldják az internetkorlátozásokat – erről állapodott meg a Nemzetközi Olimpiai Bizottság és a játékok kínai szervezőbizottsága. Elemzők ezt gesztusként értékelik, emlékeztetve: a pekingi vezetés országszerte blokkolni szokta a „kritikus” nyugati sajtóorgánumok honlapjait, és korábban ezt ígérte az olimpia idejére is. tg
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.