A magas élőmunkateher, a piaci korlátok, valamint az adminisztratív terhelés gátolja leginkább a magyar vállalkozások fejlődését. Utóbbi terén komoly gondot okoz az állami túlszabályozás növekedése, valamint a jogszabályi környezet instabilitása – fogalmazott a Gazdasági Versenyképesség Kerekasztal (GVK) tegnapi ülésén Viszt Erzsébet, a GKI Gazdaságkutató Zrt. szakértője. A kutató leszögezte: amennyiben valóban sikerülne 25 százalékkal csökkenteni a vállalkozások adminisztratív terhelését, annak mértéke a GDP arányában a jelenlegi 6,8-ről 3,5 százalékra mérséklődne, s 420 milliárd forintos megtakarítást jelentene a magyar gazdálkodóknak.
Előadásában a szakember az egyszerűsítés fontos eszközének nevezte az e-kormányzat erősítését, az űrlapok egységesítését, az adatszolgáltatásra kötelezettek körének a szűkítését, a minisztériumok közötti koordináció erősítését, valamint az adatbázisok összehangolását. Mindehhez azonban politikai elkötelezettség, folyamatosság és megfelelő, a szakszerűségre épülő szervezet szükséges. A folyamatba ajánlatos bevonni az üzleti szereplőket, a kamarákat és különböző szövetségeket is – tette hozzá Viszt Erzsébet.
Az utóbbi időben Magyarországon kedvező folyamatok indultak meg az adminisztrációs terhelés enyhítése terén – mutatott rá Bartha Attila, a Kopint-Tárki kutatója. A GVK ülésén leszögezte: fontos feladat a humánerőforrások és a közoktatás minőségének a javítása, de szükség van a foglalkoztatás adóterhelésének a csökkentésére is. Az ülésen részt vevők egyetértettek abban, hogy elodázhatatlan a korrupció visszaszorítása is. Ez utóbbi tényező jelentőségéről a GVK november közepére szervez tanácskozást. KR
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.