BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kit vesz célba Robin Hood?

A Robin Hood-adó tervezett bevezetését nehezíti meg az a kérdés, hogy miként lehet meghatározni az energiaipari cégek bevételének különadóval terhelendő részét – vélekedtek a Világgazdaság kérdésére szakemberek. Gyurcsány Ferenc kormányfő olyan terveket vázolt, melyek szerint a kormány az energiaipari cégek extrajövedelmére kivetett különadóból fedezné a panellakásokban lakóknak járó, összességében több tízmilliárd forintnyi támogatásokat. A távfűtéses lakásban élők életét ugyanakkor a kabinet azzal is könnyebbé kívánja tenni, hogy a távfűtési szolgáltatásról szóló számlák összegéből az év végén lehetőség nyílna az áfa levonására.

Ezek egyelőre csak tervek, a javaslatok még nem születtek meg a kormányzati műhelyekben. A Robin Hood-adóval kapcsolatosan ugyanakkor László Csaba expénzügyminiszter, a KPMG adópartnere leszögezte: komoly feladat elé állítja a jogalkotókat az a kérdés, hogy pontosan mely cégek milyen bevételére vessék ki a különadót. Az elképzelés hasonlít a banki különadóhoz, ám ez esetben még nehezebb elhatárolni az érintettek körét. Kérdés, hogy a villamos energia mellett a különteher vonatkozzon-e a gáz- és olajipari vállalatokra is – tette hozzá. A legutóbbi hírek szerint ugyanakkor a kormány valamennyi energiaipari céget kötelezni az adó befizetésére.

Kész adójavaslatokról folyt ugyanakkor a vita az Országgyűlés költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottságának tegnapi ülésén. A képviselők a nagy tanácsadó cégek és gazdasági szervezetek által készített, augusztus 12-én bemutatott adócsomagról fejtették ki véleményüket. Néhány aggály megfogalmazása mellett az ellenzékiek pozitívan vélekedtek a javaslatokról, a kormánypárti tagok szerint ugyanakkor nincs meg a csomag valóra váltásához szükséges forrás a költségvetésben. Többen úgy ítélték meg, a gazdaság bővülését más, kisebb forrásigényű eszközökkel is elő lehet segíteni. A Fidesz képviseletében felszólalók az adócsökkentés szükségességét hangoztatták, igaz, Varga Mihály, a bizottság elnöke hozzátette: a tanácsadó cégek anyaga inkább a nagyvállalatok számára lenne előnyös, nem pedig a magyar kkv-knak. Horn Gábor szabad demokrata honatya úgy fogalmazott: a tanácsadók javaslata számos ponton hasonlít az SZDSZ 2006-os adócsomagjára, és megfelelő eszköze lehet a növekedés elősegítésének. A csomag valóra váltására azonban nincs esély az állami kiadások lefaragása nélkül, így beszélni kell olyan rendszerek átalakításáról is, mint a családi támogatások vagy a szociális segélyek – vélekedett Horn Gábor.

Ennek része a 20 százalékos szja-kulcs bevezetése évi 15 millió forintos keresetig, az adójóváírás, az átalányadók, a társas vállalkozások különadójának megszüntetése, a jelenlegi 20 helyett 23 százalékos áfa, s a munkáltatók járulékterhelésének 13 százalékpontos csökkentése. A tanácsadók javasolták a havi nyolcezer forintos egészségügyi hozzájárulás bevezetését is. KR

Ellenkeznek

„Nem hisszük, hogy a Főtávra vonatkozna a Robin Hood-adó, hiszen a társaságnál nem keletkezik elvonható extrajövedelem” – jelentette ki egy kérdésre válaszolva Koncz László vezérigazgató-helyettes egy tegnapi háttérbeszélgetésen. Márpedig maga a tervezett adó elnevezése is ilyen eredetű jövedelemre utal. Cége viszont szabályozott körülmények között működik, költségeit szigorúan ellenőrzi a Magyar Energia Hivatal.

A Világgazdaság kérdésére tevékenységük, szerződéseik és számláik rendszeres, bizonyos esetekben naponkénti energiahivatali bemutatására hivatkoztak az E.On Földgáz Trade Zrt.-nél is.

Szakmai körökben arra hívták fel lapunk figyelmét: ha a szabályozott és ellenőrzött piacon mégis túl nagy nyereségük képződne a társaságoknak, akkor ott az ellenőrzéssel vagy a szabályozással van a baj.

A Világgazdaság kérdésére tevékenységük, szerződéseik és számláik rendszeres, bizonyos esetekben naponkénti energiahivatali bemutatására hivatkoztak az E.On Földgáz Trade Zrt.-nél is.

Szakmai körökben arra hívták fel lapunk figyelmét: ha a szabályozott és ellenőrzött piacon mégis túl nagy nyereségük képződne a társaságoknak, akkor ott az ellenőrzéssel vagy a szabályozással van a baj.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.