Szó sincs arról, hogy az Egészségbiztosítási Alap átdolgozott költségvetési terve miatt bármilyen fejlesztés elmarad az ágazatban, ám a dolgozóknak le kell mondaniuk a 13. havi fizetésről – mondta a Világgazdaságnak Kökény Mihály, a parlament egészségügyi bizottságának szocialista elnöke. Másként látják ezt az intézmények, hiszen a jövő évi büdzsét 21 milliárd forinttal megkurtították a gyermekgondozási díjon (gyed) lévők nyugdíjjáruléka miatt. Ez a kiadás megközelíti az egészségügyiek 13. havi fizetésének öszszegét – állítja Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Kritikus helyzetbe kerülhetnek a gyógyintézmények, hiszen reálértéken is visszaesést jelez a költségvetési terv, pedig már ma megközelíti a 68 milliárd forintot a 128 kórház becsült adóssága.
A pénzügyi nehézségek ellenére sem fogadható el, hogy a gyed terhelje az egészségbiztosítási alapot – állítja Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász –, mivel e juttatás mögött nincs járulékbefizetés, az a szociális ellátórendszer része. Barátságtalan lépés lenne, ha ismét az egészségügyet áldoznák fel, hiszen a gyógyszerkassza szigorításai, a kórházi teljesítmények korlátozása és a betegek tb-jogviszonyának ellenőrzése révén tavaly 27, az idén pedig 60 milliárd forint többlet keletkezett az alapban.
Ám közben a pénzügyi válság miatt egyelőre nem tudni, milyen segítséget kaphatnak az adósságcsapdába került kórházak, pedig közel ötödük fennmaradásához többletforrás kell. A többiek úgy próbálnak talpon maradni, hogy zsonglőrködnek a még le nem járt beszállítói tartozások kiegyenlítésével – mondja Varga Ferenc. A 146 ezer forintos gyógyítási alapdíjat ugyanis nem növelték a megugrott energia- és élelmiszerárak, a szemét és a veszélyes hulladék megsemmisítése drágulásának többletköltségeivel.
A pénzszűke miatt félő, hogy sérülnek a gyógyítás minimumfeltételei is. Pedig jövőre – ha megszavazza a parlament – a minimumfeltételek hiánya, a ki nem használt teljesítménykeret miatt év közben is szerződésbontást kezdeményezhet az intézményekkel az OEP. Ám ezt csak akkor támogatná Varga Imre, a Medicina2000 szakrendelői szövetség elnöke, ha bevezetését egyéves adatfeldolgozás előzné meg. Így derülhet ki ugyanis, hogy az orvoslétszám vagy a betegforgalom csökkenése, esetleg más ok miatt kihasználatlanok az intézmények kapacitásai.
A 105 önálló szakrendelőben rezeg ugyan a léc, de éppen elégséges az orvoskar, a kórházbezárások után ugyanis többen itt vállaltak állást. Ám a szakdolgozók hiánya aggasztó, sokan szakmai képesítés nélkül dolgoznak, és nincs utánpótlás – áll a Magyar Szakdolgozói Kamara felmérésében. Megoldást jelenthetne például az egynapos ellátás, a nappali kórházak rendszerének a kiépítése. Ha a kórházi gyógyítási díj 75 százalékát kapnák csak meg a nappali ellátást végzők, abból tisztességesen megfizethetnék a szakorvosokat és az asszisztenseket – tette hozzá.
Egyebek között erről lesz szó a Világgazdaság mai egészségügyi konferenciáján a budai Hilton Budapest Hotel konferenciatermében.
Egyebek között erről lesz szó a Világgazdaság mai egészségügyi konferenciáján a budai Hilton Budapest Hotel konferenciatermében.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.