BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Hatalmas recesszióban vagyunk" - Elnézést kért a szabadpiaci elvek feladásáért Bush

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A nagyobb amerikai pénzintézetek helyzete stabilizálódott, több már várhatóan nem megy csődbe a mostani hitelválságban - jelentette ki Henry Paulson pénzügyminiszter kedden. George Bush elnök arról beszélt, hogy fel kellett áldozni a szabadpiaci elveket.

 Paulson a CNBC gazdasági televíziónak adott interjúban közölte, hogy egyelőre nincs szándékában a 700 milliárd dolláros bankmentő csomag második feléért folyamodni. (Az újabb 350 milliárd dollár felhasználásához a kongresszus ismételt jóváhagyására van szükség a vonatkozó, október 3-án elfogadott törvény értelmében.)

Paulson úgy fogalmazott, a kormánynak egyelőre elegendő muníciója van, ezért nem tervezi, hogy a második 350 milliárd dollár felhasználását is elkezdje. Hozzátette ugyanakkor, a január 20-ig hivatalában levő kormány kész a gyors cselekvésre, és szükség esetén újabb forrásokat fog kérni. Értékelése szerint a pénzügyi hatóságok lépései Amerikában és más országokban elérték azt, hogy a rendszer szempontjából fontos intézmények életben maradása biztosított. Mint mondta, megmutatták, hogyan kell gyorsan reagálni. Elmondta, jelenleg a három nagy amerikai autógyárnak nyújtandó segítség kialakításával foglalkozik. "Előteremtjük a pénzt, olyan gyorsan, amennyire a megfontoltság engedi" - szögezte le.

George Bush elnök ugyancsak kedden a CNN hírtelevíziónak adott interjúban arról beszélt: fel kellett áldoznia a szabadpiaci elveket, hogy megmentse a gazdaságot az összeomlástól. Mint mondta, úgy döntött, "garantálni kell, hogy a gazdaság ne omoljon össze". "Elnézést kérek azért, hogy így kell cselekednünk" - fogalmazott, arra utalva ezzel, hogy kormánya, amely korábban a szabályozatlan szabadpiac állhatatos védelmezője volt, példátlan központi beavatkozást hajtott végre a gazdaságba a súlyos pénzügyi válság elhárítása érdekében.

"Válságban vagyunk (...) hatalmas recesszióban vagyunk" - mondta az elnök, aki azelőtt e szavakat ki sem ejtette. Hozzátette, nem akarja, hogy utódának még rosszabb gazdasági helyzetet hagyjon hátra. Az amerikai gazdaság jelenleg első számú kérdése, az autóipari válság kapcsán jelezte: nem engedhető meg az autógyártók "rendezetlen csődbe menetele", amely mérhetetlen gazdasági nehézségeket okozna. Mint mondta, azt azonban el akarja kerülni, hogy az adófizetők pénzét úgy használják fel, hogy a korábbi hibák megismétlődjenek.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.