Változatlanul csak 2011-től vár növekedést a jegybank, de rövid távon magasabb inflációra számít – derült ki az MNB inflációs jelentéséből. A külső konjunktúra erősebb lett a várnál, de a kedvezőtlenebb hitelkörnyezet hátráltatja a belső kereslet fellendülését. A munkaerőpiacot is meghatározza ez a kettősség, ami a bérfolyamatokban is jelentkezik. A szolgáltató szektorban további bércsökkenést prognosztizál az MNB, de a feldolgozóiparban már ellentétes folyamatok alakulhatnak ki az év során.
A magasabb importált infláció, azaz a világpiaci árak emelkedése a hazai inflációs folyamatokat is negatívan érinti. Emellett egy módszertani váltás, a vásárlói kosár módosítása is hatással volt a pénzromlás várható ütemére. Visszatérő jelenség a szabályozott árak által okozott többletinfláció, amely az elmúlt évtizedekben az egyik legerősebb árnövelő tényezőnek bizonyult, magasan tartva a várakozásokat. Ezekkel együtt is a cél alá várja a jegybank továbbra is a drágulást, az idén még 4,4, de jövőre már 2,3 százalékos lehet az áremelkedés üteme.
Az inflációs trend átmenetileg megugrott januárban, ebben például a leértékelések decemberre történő előrehozása is szerepet játszott. A szolgáltatásokban viszont a korábbiaknál alacsonyabb áremelés mellett döntöttek a szolgáltatók, ez hosszabb távon is kedvező hatással lehet. Az inflációs várakozások azonban még most is magasabbak, mint a régió kedvezőbb inflációs múlttal rendelkező gazdaságaiban, ami a jövőre nézve kockázatot jelent. A költségvetésben lényegesen kisebb tartalékkal számol a jegybank, mivel ezeket részben elköltötték, részben zárolták. Már 2010-ben sem érhető el a 3,8 százalékos GDP-arányos hiány, 4 százalékos előrejelzést adott ki az MNB még a tartalékzárolások figyelembevétele mellett is. Jövőre is további lépéseket tartanak szükségesnek a szakértők a hiánycél elérése érdekében. Mindezek mellett még a tavalyi tényadat is okozhat a későbbiekben kellemetlen meglepetést – utaltak rá a jegybanki szakértők, és az állami vállalatok konszolidációs igénye még benne sincs a fenti számokban, amelyet továbbra is a GDP 1,5–2,7 százaléka közé tesznek. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.