A vízhiány és az aszályok egyre nagyobb kihívást jelentenek Európa számos területén - hangsúlyozta Janez Potočnik, az EU környezetvédelmi biztosa az elemzés főbb megállapításait ismertetve.
A jelentés készítői megállapítják: annak ellenére, hogy 2009-ben a dél-európai országok területén a korábbi éveknél több csapadék hullott, nagyobb erőfeszítésekre van szükség Európa korlátozott vízkészlete túlzott kiaknázásának megállítása és visszafordítása érdekében. Hatékony vízárazási politika, a vízfelhasználás hatékonyságának javítása és víztakarékossági intézkedések szükségesek ahhoz, hogy Európa elegendő mennyiségű, jó minőségű vizet tudjon biztosítani a felhasználók ellátására és eséllyel nézzen szembe az éghajlatváltozás kihívásaival.
Emellett a vízigény és a rendelkezésre álló vízmennyiség egyensúlya Európa számos területén kritikusan megbillent. A probléma már nem csak a mediterrán országokra korlátozódik. A Cseh Köztársaságban vannak olyan területek, ahol gyakori a vízhiány, valamint Franciaország és Belgium is túlzott vízkivételnek kitett vízlelőhelyekről számolt be.
Az EU végrehajtó testülete számára készült jelentésből az is kiderül, hogy ha a környezetbarát tervezésről szóló irányelv követelményei vonatkoznának a vízhasználó berendezések teljesítményére, azzal jelentős megtakarításokat lehetne elérni. Amennyiben ez minden, otthoni vízhasználó berendezésre kiterjedne, az 19 százalékkal csökkentené a vízfogyasztást, és éves szinten 3,2 százalékkal mérsékelné az EU összes vízkitermelését. Az energiafelhasználáshoz kapcsolódó termékek, mint pl. vízcsapok, zuhanyzók és fürdők vízfogyasztásának csökkentése is akár 20 százalékkal csökkentheti a fűtési igényt, míg a zuhanyzási idő, a fürdési gyakoriság vagy a vízcsapok használatának megváltoztatása is 20–30 százalékos megtakarítást eredményezhet.
A jelentésben az Európai Bizottság aggodalmát fejezi ki azzal kapcsolatban, hogy a vízhiány által leginkább érintett tagállamok késlekednek a vízügyi keretirányelv végrehajtásával. A tagállamoknak márciusig kellett volna benyújtaniuk az európai folyók vízgyűjtő területeinek kezelésével kapcsolatos terveiket, de egyes tagállamokban még meg sem kezdődtek a tervekkel kapcsolatos konzultációk.
Rapid - Világgazdaság Online-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.