Egyre több az álláslehetőség
Élénkülés tapasztalható a magyarországi munkahelykínálatban a tavalyi visszaesést követően. Noha júliusban az újonnan bejelentett álláshelyek száma némileg alulmaradt júniushoz képest, a tavaly júliusi adatokkal összevetve az idei hetedik hónapban 45 százalékkal több új munkahely létesült hazánkban – derül ki az Állami Foglalkoztatási Szolgálat legfrissebb munkaerő-piaci körképéből. A legtöbb új, nem támogatott álláshelyet Nyugat-Dunántúlon és Közép-Magyarországon kínálták a foglalkoztatók. Júniushoz képest egyetlen régióban, Észak-Magyarországon volt emelkedés (75,5 százalék), és ugyanitt regisztrálták 2009 júliusához képest a legnagyobb volumenű növekedést (174,4 százalék).
Ugyanakkor a támogatott állások között többségében az Út a munkához program keretében létesültek közcélú, javarészt szakképzettséget nem igénylő munkahelyek. A támogatott állások száma júniushoz képest Észak-Magyarországon, Közép-Dunántúlon és Közép-Magyarországon emelkedett valamelyest.
A nyilvántartott álláskeresők száma alig – 0,7 százalékkal – nőtt az előző hónaphoz képest, miközben a tavalyi adattal összehasonlítva 1,4 százalékkal mérséklődött. Legtöbben Észak-Alföldön és Észak-Magyarországon keresnek munkát.
Júliusban a különböző képzések befejeztével a pályakezdők is megjelentek a nyilvántartásban: belépési forgalmuk 92 százalékkal magasabb volt a júniusban tapasztaltnál, számuk és arányuk az összes nyilvántartott álláskereső között közel 10 százalék.
Továbbra is jelentősek a területi különbségek a nyilvántartott munkát keresők gazdaságilag aktív népességhez viszonyított arányában. Észak-Magyarországon és Észak-Alföldön minden ötödik dolgozóra jut egy álláskereső, míg Közép-Magyarországon a legalacsonyabb a relatív mutató a maga l6,5 százalékával. VG


